Zatiaľ čo sa väčšina sveta pri znečisťovaní životného prostredia upiera na uhlíkovú stopu, menej pozornosti sa už venuje elektronickému odpadu, ktorý z roka na rok narastá. Podľa nedávneho výskumu k tomu významným spôsobom pomáhajú aj také bitcoinové transakcie, ktoré svojim spôsobom vytvárajú veľké množstvo e-odpadu, informoval The Guardian.

Svet aj v tomto roku zápasí s nedostatkom čipov v takmer všetkých odvetviach priemyslu. Mrhanie polovodičmi je tak najhorším možným spôsobom, ako túto krízu ešte zintenzívniť, no okrem tejto stránky je tu ešte ekologický pohľad na vec.

Najnovšia analýza ekonómov z Dánskej centrálnej banky a MIT poukázala na dopad bitcoinových transakcií pri zvyšovaní množstva elektronického odpadu. Štúdia bola publikovaná aj v časopise Resources, Conservation and Recycling.

Bitcoinové transakcie majú generovať obrovské množstvo elektronického odpadu

Podľa odborníkov má jediná transakcia bitcoinu spôsobiť množstvo elektronického odpadu, ktoré sa vyrovná dvom vyhodeným iPhonom. Problém so zvyšovaním e-odpadu majú mať v prípade bitcoinových transakcií na svedomí špeciálne ASIC minere, ktoré nemajú žiadne iné využitie, než realizovať výpočty pri bitcoinových transakciách.

Spúšťaním algoritmov tak pomáhajú fungovať bitcoinovej sieti a ťaženiu tejto kryptomeny, pri ktorom ťažiari získavajú odmeny po vyťažení jedného bloku. Tento proces je však neustále vylepšovaný a ťažiari nahrádzajú predchádzajúce ASIC minere stále novšími a efektívnejšími jednotkami, ktoré poskytujú vyššie výkony.

Genesis Mining
Genesis Mining

 

 

Podľa výskumníkov Alexa de Vriesa a Christiana Stolla je priemerná životnosť jedného takéhoto ASICu len 1,29 roka. Kvôli tomu mal bitcoin len v máji tohto roka takýmto spôsobom vygenerovať až 30,7 metrických kiloton elektronického odpadu, čo je rovnaké množstvo, aké vyprodukuje napríklad Holandsko.

NEPREHLIADNI
Zo zlata na bitcoin. Kryptomena má obrovské výhody, čaká nás desaťnásobný nárast ceny, tvrdí slovenský odborník

V máji však došlo k výrazným výkyvom na celom trhu s kryptomenami, no v čase najväčšieho rastu začiatkom tohto roka mohol takto bitcoin vytvoriť až 64,4 metrických kiloton elektronického odpadu. Rýchle nahrádzanie špecializovanej výpočtovej techniky však potom prispieva aj ku globálnemu nedostatku polovodičov.

Genesis Mining

Len vlani totižto bolo vykonaných zhruba 112,5 miliónov bitcoinových transakcií. Pre porovnanie bolo rok predtým uskutočnených 539 miliárd transakcií vo finančných službách tradičným spôsobom. Podľa ekonómov stojacich za spomenutou analýzou každá bitcoinová transakcia zodpovedá za zhruba 272 gramov elektronického odpadu, čo sa rovná približne 2 vyhodeným iPhonom 12 mini.

Problém v tomto prípade tkvie pri špecializovaných zariadeniach ASIC, ktoré, na rozdiel od iných počítačových komponentov, akými sú napríklad GPU, nemajú žiadne iné využitie. Po ich využití tak ťažiari nahrádzajú staré verzie novšími a tie pôvodné sa nedajú „recyklovať“ takým spôsobom, ako je to možné s grafickými kartami.

Riešením by mohol byť systém „proof of stake“

S ďalším rastom ceny bitcoinu by sa mohla potom podľa autorov analýzy situácia s množstvom produkovaného elektronického odpadu ešte zhoršovať. Pokiaľ by však chcela celá komunita prejsť na udržateľnejší proces ťaženia, mohla by podľa štúdie staviť na systém „proof of stake“, ktorý môže čoskoro využívať ethereum.

NEPREHLIADNI
Zbohom ťažiari, prídete o prácu. Ethereum čaká najväčšia zmena v histórii

Rovnako ako bitcoin, tak aj ethereum momentálne stále fungujú na princípe „proof of work“, čo je systém, v ktorom ťažiari zaraďujú transakcie zoskupené do blokov do verejne dostupného reťazca (blockchain). Bitcoin však nie je zďaleka jedinou kryptomenou, ktorá zožala kritiku za vytváranie množstva elektronického odpadu.

Unsplash (Úprava redakcie)

Jednou z ďalších problémových kryptomien je napríklad Chia, ktorá funguje na princípe „proof of time and space“. Pri jej ťažení sú potrebné výkonné úložiská. Práve to ale spôsobilo problémy aj u samotných výrobcov, ktorí začali rušiť záruku na tieto komponenty v prípade ich využitia pre ťaženie kryptomeny Chia. Zároveň to však spôsobilo aj nedostatok výkonných SSD a HDD na trhu.

Samotný bitcoin kvôli jeho ekologickej stránke ešte na jar tohto roka kritizoval aj Elon Musk, ktorý sa po veľkom „hype“ a nákupe bitcoinu pre Teslu, či po spustení platieb bitcoinom za elektromobily značky rozhodol, že bitcoin už automobilka nepodporí, pokým nebude „ekologickejší“. Tento krok si však okrem pár zástancov vyžiadal obrovskú kritiku od fanúšikov kryptomien aj niektorých odborníkov, ktorí sa rôznymi faktami snažili Muskove tvrdenia vyvrátiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú