Vojna na Ukrajine postavila automobilky do pozoru. Náš východný sused je totiž najväčším dodávateľom káblových zväzkov v Európe a tento dôležitý komponent teraz pri výrobe áut chýba. Nemecké automobilky už preto hľadajú náhradu za Ukrajinu a ako informuje Autonews, v hre je Čína, ale aj ďaleké Mexiko.

Priemerný automobil obsahuje zhruba 5 km káblov. Bez tohto komponentu sa tak nedá postaviť žiadne auto, nie iba elektromobil, ktorý pochopiteľne spotrebuje tých káblov podstatne viac.

Vojna na Ukrajine zastavila výrobné linky jedného z najväčších vývozcov káblových zväzkov v Európe, a tak automobilky musia hľadať nových dodávateľov, ktorých hľadajú mimo Európy.

Unsplash (úprava redakcie)

Napríklad taký VW a BMW sa pozerajú po dodávateľov z Číny či dokonca až z Mexika. Aj pri zabezpečení nových dodávateľov sa však výrobný proces automobilov určite naruší, nakoľko budú všetky komponenty výrazne drahšie a ich dodávky budú trvať podstatne dlhšie.

Ako sme uviedli už dávnejšie, ani nie mesiac trvajúci konflikt sa už prejavil na pozastavení výroby niektorých modelov, či na zvýšení cien nových áut. Ceny zvýšila napríklad automobilka Tesla. Automobilky VW a Audi pozastavili výrobu niektorých svojich plug-in hybridných motorizácií a automobilka Škoda dokonca úplne pozastavila výrobu elektromobilu Enyaq.

Riešením môže byť presunutie výroby

Európske automobilky majú pochopiteľne viacero dodávateľov káblových zväzkov, no väčšina z nich má svoje výrobné závody práve na Ukrajine. Riešením tejto situácie by mohlo byť, že dodávatelia presunú, respektíve rozdelia výrobu do iných lokalít, medzi ktoré spadá napríklad zvyšok východnej Európy, severná Afrika, Mexiko a dokonca Čína.

Koncern Stellantis už svoje výrobné zdroje stihol presunúť z Ukrajiny do inej európskej krajiny, no viac detailov spoločnosť neprezradila. Automobilky však teraz musia konať rýchlo, pretože v súboji o nových dodávateľov budú mnohé súperiť o rovnaké zdroje, povedal viceprezident OEC Group, Nick Klein.

Presun výroby nie je jednoduchý

Ukrajina sa stala hlavným výrobcom káblov v Európe najmä vďaka svojej lacnej pracovnej sile, blízkosti k európskym automobilkám a dostupnosti surovín potrebných na ich výrobu. Presun výroby na iné trhy s lacnou pracovnou silou ale nie je jednoduchý, vyžaduje si to zvýšenie tamojších výrobných kapacít, nákup novej techniky a jej inštaláciu, čo môže vo finále trvať celé mesiace.

Portál Autonews informoval, že niektoré ukrajinské fabriky stále fungujú, aj keď len v obmedzenom režime. Problém ale môže čoskoro nastať s dodávkami vyrobených káblov do západnej Európy, pretože kamionistov, ktorí sú ochotní jazdiť po tamojších cestách, bude s eskalujúcim konfliktom čoraz menej.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú