V posledných dňoch sa intenzívne stupňuje situácia medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktorá neveští nič dobré. Obchodná vojna má dopad aj na tamojšie technologické firmy a výrobcov smartfónov. Okrem Huawei sa do problémov môže po zákaze výroby iPhonov v Číne dostať aj Apple, ktorý by prišiel o veľkú časť svojich ziskov. 

Napätá situácia medzi týmito dvomi svetovými mocnosťami aktuálne vyvrcholila zákazom od Donalda Trumpa, ktorý zastavil obchodovanie amerických firiem s čínskou spoločnosťou Huawei. Napriek tomu, že vo forme „útechy“ prišiel 90-dňový odklad zákazu, druhý najväčší výrobca smartfónov musí hľadať riešenie celej situácie, ktorá výrazne poznačí jeho pôsobenie v tomto segmente. Odplatou Číny však môže byť zastavenie výroby iPhonov.

Stupňovanie obchodnej vojny môže mať dopad aj na Apple

Apple každoročne v tejto ázijskej krajine predá svoje smartfóny v hodnote desiatok miliónov dolárov. Za druhý fiškálny štvrťrok činili predaje iPhonov v Číne až 17 %, čo predstavuje príjem 10,2 miliárd dolárov, informuje CNBC. Analytik banky Goldman Sachs však predpokladá, že pokiaľ by došlo k zastaveniu produkcie a predaja iPhonov v tomto kúte sveta, Apple by prišiel až o 29 % svojich ziskov. Veľká rana ale môže zasiahnuť aj akcie spoločnosti, ktoré podľa Roda Halla z Goldman Sachs môžu klesnúť na celkovú sumu 178 dolárov za akciu z nedávnych 184 dolárov, informuje Yahoo.

Zobraziť celú galériu (0)
Markus Spiering/Flickr

Nenechaj si ujsť
Ďalšia nečakaná rana pre Huawei: Ohrozená je aj výroba čipov Kirin

Aktuálne sa akcie držia na úrovni 182 dolárov. Tento takmer 5 %-ný prepad ceny by mohol mať vážne následky, ktoré sa však môžu v trvaní obchodnej vojny medzi USA a Čínou ešte viac prehĺbiť. Najviac dodávateľov Apple funguje práve v Číne, kde vyrábajú jeho produkty. Zatiaľ však k tejto situácii nedošlo, no sankcie Donalda Trumpa, ktoré majú platiť pre všetky zariadenia vyrábané v tejto krajine, môžu zasiahnuť aj iPhony. Týmto spôsobom by sa ich predajná cena ešte viac zvýšila, čo by vo výsledku mohlo odradiť od kúpy viac zákazníkov ako doteraz.

Hoci USA upodozrievajú Huawei už od roku 2012, najväčšie zmeny v tejto obchodnej vojne priniesli až posledné mesiace. Najprv to boli varovania, ktorými sa Spojené štáty snažili spoločnosť zdiskreditovať aj v očiach jej zahraničných partnerov.

Nakoniec však došlo k zákazu, kvôli ktorému stratí Huawei prístup k službám Googlu v Androide, procesorom Intelu, Qualcommu a ďalším hardvérovým či softvérovým produktom zo zámoria. Hra na „mačku a myš“ tak môže narobiť veľkú neplechu a technologickým spoločnostiam oboch krajín priniesť aj také zmeny, s ktorými zrejme nepočítali.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú