Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sankcie Európskej únie voči Rusku spôsobujú vrásky na čele aj veľkým hráčom, akým sú automobilky. Šéf Volkswagenu Herbert Diess v nedávnom paneli na Ekonomickom fóre v Katare pre uviedol uviedol, že odstrihnutie Nemecka od ruského plynu neprebieha dostatočne rýchlo.

To je podľa Diessa problém, pretože väčšina tovární Volkswagenu aktuálne využíva práve energiu z plynu. Diess tiež v diskusii prezradil, že VW si ponechá v zálohe možnosti na zásobovanie svojich tovární energiou z uhlia.

Ruský plyn treba nahradiť čím skôr, inak prídu výpadky

Šéf nemeckej automobilky sa obáva náhleho prerušenia dodávok plynu z Ruska, čo by spôsobilo obrovské problémy v celej krajine. Nemecko sa síce  zaviazalo, že do roku 2024 sa stane od ruských palív úplne nezávislé a nájde si iné zdroje, no tento cieľ sa napĺňa veľmi pomaly. Výpadky by teda nemuselo byť schopné pokryť.

VW

Ako uvádza Business Insider, v roku 2021 tvoril ruský plyn až 55 % importu do Nemecka a za prvé štyri mesiace v roku 2022 sa toto číslo znížilo len na 40 %. Krajina je tak stále výrazne závislá na ruských fosílnych palivách.

Neistota spojená s rizikom zastavenia plynovodov už dokonca spôsobila, že niektoré firmy boli nútené zastaviť svoju výrobu. Riziko „zatvorenia kohútika“ totiž zdvihlo ceny energií, čo je pre mnohé spoločnosti finančne neúnosné.

Slovensko vytiahlo eso z rukáva

Ako sme dnes informovali, Slovensko vytiahlo v tejto ťažkej situácii doslova eso z rukáva. Na našom území sme totiž našli veľké podzemné ložiská plynu, ktorý budeme ťažiť.

Tri prieskumné vrty a testovaciu jednotku na spracovanie horľavého zemného plynu plánujú v katastri obce Malženice v okrese Trnava zriadiť spoločnosti Nafta a Vermilion Slovakia Exploration.

TASR/AP

V prvej etape, ktorá má trvať od roku 2023 do roku 2026, si podľa zverejneného investičného zámeru chcú overiť zásoby zemného plynu v ložisku. V druhej etape má skúška plynule prejsť do ťažby v maximálnom objeme do 500 000 metrov kubických zemného plynu denne. Predpokladaná výška investície je zhruba 17 miliónov eur.

Plynu je tam dosť

Navrhované vrty by podľa zverejneného investičného zámeru mali potvrdiť existenciu predpokladaných akumulácii plynu v objeme približne 500 miliónov metrov kubických.

pixabay / rawpixel (úprava redakcia)

Z dokumentu ďalej vyplýva, že tri vrty budú umiestnené mimo zastavanej časti obce Malženice. Najbližší má byť asi 250 metrov od zastavanej časti, najvzdialenejší 1,4 kilometra. Areál testovacej jednotky, ktorého súčasťou bude ďalší z troch vrtov, bude od obytnej zóny asi 950 metrov. Plyn z nej by sa po úprave dostal do distribučnej siete. V súvislosti s ťažbou plynu v Malženiciach sa ráta so vznikom 12 pracovných miest.

Pomôže nám znížiť závislosť na Rusku

Ťažba zemného plynu priamo na Slovensku by mohla znížiť závislosť na jeho dovoze zo zahraničia. „Z vlastných geologických zásob horľavého zemného plynu cieleným prieskumom a realizáciou prieskumných vrtov je možné v budúcnosti zvýšiť objemy domácej ťažby plynu až do 10 % ročnej spotreby. Ťažbou zemného plynu z ložiska na území SR sa prispeje k zníženiu závislosti od dovozu plynu z Ruskej federácie,“ píše sa v zámere, ktorý bol vypracovaný podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Toto konštatovanie ráta aj s využívaním ďalších ložísk zemného plynu v iných častiach Slovenska. Ročná spotreba zemného plynu na Slovensku sa pohybuje okolo 5 miliárd metrov kubických ročne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú