Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

S prerieknutiami a preklepmi sa stretávame azda každý deň. Rakúsky psychológ Sigmund Freud tieto mylné úkony skúmal ako prejavy potlačených alebo vytesnených myšlienok. V takomto prípade potom možno hovoriť o freudovských prerieknutiach alebo freudovských lapsusoch.

Predzvesť krutej budúcnosti?

Ide však o freudovský lapsus, ak pochádza od humanoidného robota? Ako totiž upozorňuje portál Business Insider, na konferencii v Ženeve, kde humanoidní roboti odpovedali na rôzne otázky novinárov, jeden z robotov odpovedal nečakaným spôsobom.

Na prvej tlačovej konferencii medzi ľuďmi a robotmi na svete pokladali novinári otázky celkovo deviatim humanoidným robotom, ktorí spolu s ich tvorcami ochotne odpovedali na všetky. Zatiaľ čo na väčšinu roboti poháňaní umelou inteligenciou odpovedali viac-menej pozitívnym spôsobom, objavili sa aj odpovede, ktoré nezanechali zrovna najlepší dojem, upozorňuje Reuters.

Šokovala svojou odpoveďou

Najväčší rozruch však zanechala humanoidná robotka Ameca, ktorá je nesmierne populárna vďaka schopnosti vykonávať rôzne výrazy tváre a tak prejavovať „emócie“. Tá totiž na otázku novinára, či má v úmysle vzbúriť sa proti svojmu tvorcovi Willovi Jacksonovi, ktorý sedel vedľa nej, odpovedala mierne ironickým tónom:

Nie som si istá, prečo si niečo také myslíš. Môj tvorca bol ku mne vždy láskavý a som veľmi spokojná so svojou súčasnou situáciou.“ Celú situáciu navyše zhoršil fakt, že Ameca pri svojej strohej a pomerne arogantnej odpovedi na malú chvíľu prevrátila očami.

Ako píše portál France24, Ameca taktiež na otázku, či ľudia môžu strojom skutočne dôverovať, odpovedala, že „dôvera sa získava a nie dáva…je dôležité budovať dôveru prostredníctvom transparentnosti“.

Aj keď práve tieto nečakané slová zarezonovali v publiku najviac, počas konferencie došlo aj k mnohým chvíľam, ktoré vyvolali úsmev na tvári. Príkladom sú odpovede niektorých robotov, ktorí tvrdili, že neplánujú ľudom zobrať ich pracovné miesta, či volanie robotov po prísnejších reguláciách AI.

Hoci na jednej strane odpoveď robota o tom, ako neplánuje prevziať ľudom pracovné miesta pobavila, faktom zostáva, že podľa analýzy z marca 2023, ktorú uskutočnila spoločnosť Goldman Sachs, môže AI prebrať až štvrtinu všetkej práce, ktorú aktuálne vykonávajú ľudia.

Robot menom Sophia uviedol, že roboti môžu byť podľa nej lepšími vodcami a lídrami ako ľudia. Robot však neskôr svoju odpoveď upravil a povedal, že roboti a ľudia môžu spolupracovať na „vytvorení efektívnej synergie“.

Aj keď prvá tlačová konferencia medzi ľuďmi a robotmi sa teší veľkému úspechu, len čas ukáže skutočné dopady pokroku v oblasti umelej inteligencie na ľudskú spoločnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú