V článku boli použité aj materiály TASR.

Vyše 150 000 slovenských žiakov dostane príspevok 350 € na nákup počítača alebo notebooku. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovala dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).

Projekt Digitálny žiak cieli na všetkých prvákov na stredných školách bez ohľadu na to, z akého pozadia pochádzajú. Premisou je, aby všetci žiaci mali rovnakú štartovaciu čiaru a naučili sa pracovať s výpočtovou technikou, čo bude viac než polovica z nich potrebovať v budúcom zamestnaní.

Z tohto dôvodu prichádzame s projektom Digitálny žiak, vďaka ktorému sa aj žiaci z chudobnejších rodín budú môcť zapojiť nielen do vyučovania, ale aj do bežného života dnešnej digitálnej doby,“ uviedla Remišová.

Nabáda sa problém

Na papieri tento projekt znie zaujímavo a odráža realitu toho, že v dôsledku dištančného vyučovania žiaci dosahujú slabšie študijné výsledky. Rezort ďalej argumentuje, že stredoškolákov vybral kvôli tomu, že počítače a tablety potrebujú viac než žiaci ZŠ.

Hlavný problém predstavuje to, že sa môže na slovenských online bazároch spustiť obrovský výpredaj nových tabletov a notebookov. Aby sa tomu predišlo, notebooky a tablety budú označené špeciálnou nálepkou, ktorá sa nedá strhnúť ani zlikvidovať, píše portál TVNoviny.sk.

Za nalepenie tejto nálepky bude zodpovedný predajca a dôjde k nemu v predajni, kde je dané zariadenie kupované. Nebolo však objasnené, ako má nálepka predísť predaju zariadenia na sekundárnom trhu.

Kto spĺňa podmienky?

Ako sme už uviedli, projekt Digitálny žiak cieli na prvákov stredných škôl. Nárok na príspevok ale majú aj ostatní žiaci, ktorí pochádzajú zo sociálneho slabšieho prostredia a z domácností, ktoré neprekračujú 60 % mediánu príjmu. Celkovo sa na projekt vyčlenilo 65,4 milióna eur.

Remišová naľavo a notebook napravo.
TASR/Unsplash/Christina @ wocintechchat.com

Podmienky teda spĺňa každý žiak z rodiny v hmotnej núdzi, so ŠVVP zo sociálne znevýhodnenej rodiny, z domácnosti pod 60 % mediánom príjmu a žiak 1. ročníka strednej školy.

Ak sa daný žiak nachádza v jednej z týchto štyroch kategórií, bude sa musieť do projektu prihlásiť on aj jeho rodič cez web projektu. Následne v priebehu dvoch až troch týždňov dostane rodič SMS správu s kódom.

Do vybranej predajne si potom musí priniesť kód aj občiansky preukaz, zariadenie si môže vybrať podľa vlastných preferencií. Ak zvolí zariadenie nad výšku príspevku, rozdiel doplatí. Zoznam vybraných predajní bude zverejnený na stránke projektu Digitálny žiak.

Experti nesúhlasia

Experti s projektom nesúhlasia, svoj pohľad vyjadrili v reportáži na Markíze. Podľa nich by sa peniaze dali využiť aj lepšie. Realita je taká, že z notebooku za 350 € o pár rokov nebude nič iné, než elektroodpad. Rodiny, ktoré majú z projektu najviac získať, si však doplatok na drahšie zariadenie zvyčajne nemôžu dovoliť.

Podľa expertov by sa peniaze dali lepšie využiť na doučovanie, prípadne na nákup notebookov pre školy, ktoré ich následne medzi žiakov rozdelia na základe študijných výsledkov.

Remišová uvádza, že ide o pilotnú schému. Ak sa projekt osvedčí, rezort by chcel aj v budúcnosti podporovať, aby žiaci pri nástupe do prvého ročníka na strednej škole dostávali digitálne zariadenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú