Vedci z japonských vedeckých inštitúcií, laboratórií a observatórií sa bližšie pozreli na úplne prvú snímku čiernej diery v centre galaxie M87, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2019. Ako informuje Futurism, ich novšie vyhodnotenie verejne dostupných dát dokazuje, že je pôvodná snímka mylná a mala by vyzerať trochu inak.

Tri zásadné rozdiely

Vedci v novej štúdii popisujú tri rozdiely, pričom prvým je fakt, že štruktúra v spektre s frekvenciou 230 GHz súhlasí s tou, ktorú popisujú nižšie frekvenciu veľkobázovej interferometrie. Od jadra štruktúry sa okrem toho ťahá dlhý prúd, ktorého intenzita rapídne klesá a neostré jadro je zostrené do troch jasných oblastí, ktoré sú zrejme počiatočným prúdom.

Makato Miyoshi z Národného astronomického observatória Japonska so svojimi kolegami použili pre získanie novej snímky čiernej diery v centre M87 širšie zorné pole, bez ktorého prišla nová snímka o kruh svetla v okolí objektu. Vedci sa navyše obávajú, že mohlo dôjsť k rovnakej chybe aj v prípade úplne novej snímky čiernej diery v centre našej vlastnej galaxie, ktorú vedci zverejnili len nedávno.

Makoto Miyoshi a spol

„Je možné, že rovnaká chyba vytvorila prstenec aj v prípade Sagittarius A,“ vysvetľuje pre New Scientist Miyoshi. Vedci z Teleskopu horizontu udalostí (EHT) však s tvrdeniami Miyoshiho a jeho kolegov nesúhlasia. Použil podľa nich výnimočne veľké zorné pole, vďaka ktorého voľnosti je možné získať prakticky čokoľvek.

Obrovský počin

Vytváranie snímok objektov, na ktoré sa nedokážeme kvôli množstvu prekážok priamo pozrieť, vyžaduje neuveriteľné úsilie. Za účelom vyhotovenie prvej snímky čiernej diery v centre Mliečnej cesty vyhotovili vedci snímky s veľkosťou až 6 TB, ktoré dlhú dobu spracovávali.

Debata je prospešná

Podobné nezhody vedúce k veľkým debatám sú pre vedu prospešné a posúvajú ju vpred. Na jednej strane je šanca, že výsledky Miyoshiho tímu prinesú zásadný posun v astronómii a pozorovaní čiernych dier, na druhej strane môže dôjsť k vyvráteniu jeho teórií a definitívnejšiemu overeniu metód, ktoré vedci z EHT momentálne pre vyhotovovanie snímok čiernych dier používajú.

Akýkoľvek výsledok je pre výskum čiernych dier pokrokom, keďže sa ešte vždy jedná do značnej miery o nepochopené objekty a každá nová informácia je obzvlášť vážená a dôležitá.

NASA/SOFIA

Jedná sa totiž o problematiku, v ktorej si ľudstvo musí byť svojimi meraniami, pozorovaniami a následne vyhotovovanými výsledkami, snímkami či simuláciami absolútne isté. EHT je, koniec koncov, obrovským medzinárodným snažením a nie je obyčajným teleskopom, ale sieťou množstva obrovských rádiových observatórií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú