So šokujúcou informáciou prišla americká bezpečnostná spoločnosť Cybereason. Hackeri majú v podstate neobmedzený prístup k metadátam 10 mobilných poskytovateľov takmer po celom svete.

Ako píše The Verge, bezpečnostná analytická spoločnosť Cybereason nazvala tento útok „Operácia Softcell“, kde sa neznáma skupina hackerov nabúrala na siete desiatok mobilných poskytovateľov v Európe, Ázii a Afrike. Hackeri zrejme využili slabšie zabezpečenie v minulosti a okamžite si vytvorili niekoľko „spätných dvierok“, aby mali v podstate neobmedzený prístup k týmto údajom.

Podľa šéfa Cybereason majú na serveroch napadnutých operátorov vytvorené tisícky privilegovaných účtov, vďaka čomu by mohla táto skupina napríklad okamžite vypnúť všetky napadnuté mobilné siete.

Cieľom sú vysoko postavení úradníci

Ako informoval portál TechCrunch, cieľom týchto útokov ma byť maximálne 20 vysokopostavených politikov a vojenských hodnostárov. Aj keď neboli odcudzené žiadne záznamy hovorov, metadáta vedia rovnako pre niekoho skrývať hodnotné informácie. V metadátach hovoru vieš nájsť, s kým a kedy daná osoba telefonovala a nachádza sa tam dokonca aj poloha osoby v čase hovoru. Tým, že hackeri majú k údajom v podstate dokonalý prístup, tieto informácie vedia získavať doslova v reálnom čase, čo už predstavuje obrovskú dávku rizika.

Zobraziť celú galériu (0)
drivesaversdatarecovery.com

Akcia podporovaná štátom

Podľa analytikov všetky indície vedú k tomu, že tieto útoky pochádzajú z Číny, konkrétnejšie by ich mala mať na svedomí známa hackerská skupina APT10, ktorá je údajne podporovaná čínskou vládou. Je tu tiež možnosť, že niekto vyslovene chce, aby útoky vyzerali tak, že ich pácha táto skupina, ktorá v minulosti kradla údaje od NASA či IBM.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom