V rámci novej štúdie, ktorej výsledky vedci zverejnili prostredníctvom portálu ACS Publications, sa podarilo preukázať metódu umožňujúcu spomaliť rýchlosť svetla až 10 000-násobne. Že je možné svetlo v niektorých špeciálnych prípadoch spomaliť experti vedia už dlho, avšak doteraz nič nečakal, že je možné ho špecifickými procesmi spomaliť tak drasticky.

Pomohol nový materiál

Svetlo pohybujúce sa vákuom sa pohybuje konštantnou rýchlosťou 299 792 km/s, avšak elektromagnetické polia, ktoré obklopujú klasickú hmotu, dokážu túto rýchlosť znížiť. Spomaliť svetlo síce dokáže väčšina priesvitných materiálov, avšak nejde o dostatočné spomalenie na to, aby bolo prakticky využiteľné pri vedeckom výskume.

Pri doterajších snahách o spomalenie rýchlosti svetla vedci použili fotonické kryštály a kvantový plyn chladený na extrémne nízku teplotu. Pomocou špeciálnej metódy vedci počas takýchto experimentov používajú lasery na manipuláciu s elektrónmi vo vnútri tohto plynu umiestneného vo vákuu a premieňajú ho na priehľadný. Laser ním tak dokáže prejsť, avšak vďaka manipulácii je zároveň spomalený.

Eugene Kowaluk/Laboratory for Laser Energetics

Problémom však je, že pri takomto procese dochádza k pomerne veľkým stratám, čo sa vedci pokúsili vyriešiť novým materiálom v podobe jedinečného meta-povrchu, ktorý pozostával z extrémne tenučkých vrstiev kremíka. Nielen že sa tak podarilo spomaliť svetlo viac ako 10 000-násobne, navyše sa znížili aj straty svetla asi 5-násobne, dodáva ScienceAlert.

Posadnutosť rýchlosťou

Dosahovať čo najvyššie rýchlosti sa ľudstvo snaží už odpradávna, avšak z praktického hľadiska sa rýchlosti svetla rozhodne nepribližujeme. Obzvlášť dôležitá je rýchlosť napríklad pri cestovaní vesmírom, kde potrebuje ľudstvo prekonávať enormné vzdialenosti. Cestovanie medzi planétami kvôli tomu trvá mesiace, avšak inovatívny pohon má potenciál skrátiť túto cestu na niekoľko týždňov či dní.

Obrovský potenciál

Takýto skok vpred je dôležitou správou nielen pre vedu ako takú, ale tiež pre viacero kľúčových technologických oblastí. Svetlo sa vo veľkom používa ako v modernej elektronike a spolieha sa naň aj internet, tak aj v kvantových počítačoch. Tie v posledných rokov zažívajú intenzívny boom a stávajú sa čoraz efektívnejšími – i keď sa nedávno ukázalo, že klasickým počítačom ani zďaleka neodzvonilo.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú