Po siedmich rokoch neúspešných pokusov o opravu lietadlovej lode Admiral Kuznecov, jedinej svojho druhu v ruskej flotile, práce úplne zastavili. Loď s najväčšou pravdepodobnosťou čaká rozobratie na šrot. Tento kedysi pýchou prezentovaný kolos s výtlakom 58-tisíc ton dnes chátra v prístave Murmansk za polárnym kruhom.

Napriek opakovaným snahám sa loď nepodarilo vrátiť do aktívnej služby. Počas opráv utrpela dva rozsiahle požiare, v rokoch 2019 a 2022, ktoré spôsobili miliónové škody a tragické straty na životoch. V prvom požiari zahynuli dvaja muži a štrnásť ďalších utrpelo otravu dymom. Experti poukazujú na to, že loď je v takom zlom technickom stave, že ak by opäť vyplávala, pravdepodobne by sa prevrátila alebo potopila, informuje The Moscow Times.

Koniec najväčšej ruskej pýchy?

Bývalý veliteľ tichomorskej flotily Sergej Avakjants označil zastavenie opráv za správne rozhodnutie. „Lietadlové lode sú už minulosť. Budúcnosť patrí nosičom robotických komplexov a bezpilotného letectva. Admiral Kuznecov by sa mal jednoducho rozrezať na šrot a zlikvidovať,“ povedal.

lietadlová loď Admiral Admiral Kuznetsov
Russian Defense Ministry

Plavidlo slúžilo v ruskej Severnej flotile a do prevádzky ho zaradili v roku 1990. Po návrate zo sýrskej misie v roku 2018 zamierilo do suchého doku, no odvtedy sa z neho nedokázalo dostať späť na more. Ukrajinské ministerstvo obrany minulý rok uviedlo, že loď „nie je schopná pohybu vlastnou silou“. Pokusy o jej odtiahnutie zlyhali kvôli vážnej korózii trupu a naplneným podpalubným priestorom kalnou vodou. Vnútorné prehliadky nebolo možné vykonať.

Zbraň propagandy sa zmenila na vrak

Kuznecov kedysi niesol 28 lietadiel typu Su-33 a MiG-29, 17 vrtuľníkov Ka-52K a Ka-27 a bol vyzbrojený raketami P-700 Granit. Posádka pozostávala z približne 1500 mužov. Viacerí z nich boli v priebehu vojny na Ukrajine presunutí na front. Oleg Sosedov, Ivan Akenčenkov a Sergej Ovsienko, ktorí na lodi slúžili, sa počas bojov pri Charkove stratili.

Admiral Kuznecov sa v minulosti objavoval aj pri pobreží Spojeného kráľovstva ako súčasť námorných konvojov. Dnes ho však ruské zdroje označujú za „koráb hanby“, ktorý už nezohráva žiadnu úlohu v konflikte na Ukrajine. Z kedysi strategickej zbrane sa stala len nefunkčná oceľová konštrukcia.

Z pohľadu modernej vojenskej technológie ide o symbol vyhasínajúcej éry. Kým svetové námorníctva prechádzajú na flexibilnejšie a efektívnejšie bezposádkové riešenia, Rusko podľa odborníkov zaostáva nielen v technike, ale aj v schopnosti udržať svoje flotily v prevádzke.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP