Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Medzinárodný tím vedcov vyvinul nový generátor, ktorý dokáže vytvárať napätie iba z obyčajného dažďa. Jedna kvapka môže vygenerovať dostatok energie na rozsvietenie 100 malých LED žiaroviek, píše Engadget.

Obrovský posun v oblasti obnoviteľných zdrojov energie

Pokusy o výrobu elektrickej energie z dažďa nie sú vo svete vedy a techniky ničím novým, avšak vedci prišli s novým riešením, ktoré môže byť doposiaľ najúčinnejšie. Ako informoval portál Science Daily, medzinárodný tím výskumníkov vytvoril nový generátor, ktorý využíva štruktúru tranzistora s poľným efektom na vytvorenie okamžitého napätia z dopadajúcich kvapiek dažďa.

Jedna kvapka dokáže pritom generovať až 140 voltov, alebo dostatok energie na krátke rozsvietenie 100 malých LED žiaroviek. Podľa vedcov ide o obrovský posun, pretože predošlé generátory dokázali vyprodukovať okamžitú hustotu energie na tisíce krát menšej úrovni.

Zobraziť celú galériu (3)
Štruktúra generátora / Zdroj: City University of Hong Kong

Generátor je zložený z hliníkovej elektródy spojenej s elektródou z oxidu india a cínu s vrstvou PTFE, čo je špeciálny materiál so stálym elektrickým nábojom (elektret).

V momente, keď kvapka dažďa zasiahne povrchu PTFE, premostí obe elektródy a vytvorí tak uzavretý obvod, čo pomáha k úplnému uvoľneniu uloženého náboja. Technológia zvláda prijímať aj trvalé zrážky, kedy sa náboj v generátore nahromadí.

K dosiahnutiu produktu, ktorý by sa dal v bežnej praxi využiť, však čaká vedcov ešte veľa práce. Získať krátky výboj energie je totiž jednoduché, zložitejšie je však túto energiu nahromadiť na vytvorenie trvalého prúdu.

Táto technológia však má obrovský potenciál pre budúcnosť. Podobné generátory by sa dali nasadiť takmer všade, kde veľa prší, a napríklad strechy by tak dokázali kompenzovať aspoň časť spotreby elektrickej energie ľudí v budove.

Podľa profesora Zuankaia Wanga z Katedry strojárstva na Mestskej univerzite v Hongkongu by sa nová technológia dala nainštalovať aj na povrchy, kde je kvapalina s materiálom často v priamom kontakte.

Okrem trupu lodí môže ísť aj o povrch dáždnikov či dokonca fľaše s vodou. „Výroba energie z dažďových kvapiek namiesto ropy či jadrovej energie môže uľahčiť trvalo udržateľný rozvoj sveta.“, dodal Wang.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú