Spojené štáty budú schvaľovať licencie pre spoločnosti, ktoré budú mať záujem opätovne obchodovať s firmou Huawei. Podľa vysokého predstaviteľa USA, ide o úsilie prezidenta Donalda Trumpa zmierniť obmedzenia pre čínsku spoločnosť.

Najväčší svetový výrobca telekomunikačných zariadení bol na čierny zoznam zaradení ešte v máji tohto roka. Na základe toho mali americké spoločnosti zákaz Huaweiu dodávať potrebné súčiastky a komponenty, ktoré boli vyrobené v Spojených štátoch.

Koncom júna sa však americký prezident Donald Trump stretol so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom, pričom oznámil, že americké firmy budú môcť opätovne predávať produkty spoločnosti Huawei, informoval portál Android Authority. Americký minister obchodu Wilbur Ross vyhlásil, že licencie, ktoré budú potrebné na opätovný predaj sa budú vydávať len na taký druh tovaru, ktorý nebude ohrozovať národnú bezpečnosť.

Zobraziť celú galériu (0)
Zvrat v situácii nastal po stretnutí oboch prezidentov, Wikipedia (úprava redakcie)

Tento zvrat naznačuje, že lobing v odvetví čipov spolu s čínskym politickým tlakom môžu priniesť obnovenie predaja amerických technológií spoločnosti Huawei, informuje agentúra Reuters. Dve nemenované americké spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výrobou čipov vraj už požiadali o ďalšie licencie, pričom je pravdepodobné, že sa postupne budú pridávať aj ďalšie firmy. Zo 70 miliárd, ktoré vynaložil v roku 2018 Huawei na nákup komponentov, šlo až 11 miliárd americkým firmám ako Qualcomm, Micron Technology, či Intel.

Hovorca spoločnosti Huawei sa vyjadril, že obmedzenie predaja komponentov by malo byť úplne zrušené, tak aby americký dodávatelia nemuseli neustále žiadať o dočasné licencie. Huawei nebol uznaný za vinného zo žiadnych doteraz predložených obvinení a preto vraj nepredstavuje žiadne riziko v rámci kybernetickej bezpečnosti pre žiadnu krajinu.

Zobraziť celú galériu (0)
Huawei bude potrebovať hlavne komponenty na výrobu smartfónov, Fontech

Licencie na obchodovanie so spoločnosťou Huawei však nebudú potrebovať všetky americké firmy. Niektorí predajcovia čipov disponujú produktmi, ktoré sa vyrábajú v zahraničí a časti, ktoré sú vyrobené v USA sa v daných výrobkoch nachádzajú len vo veľmi malom pomere.

Táto úľava je vraj dočasná, pričom sa vzťahuje hlavne na produkty, ktoré nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko pre Spojené štáty. Americký priemysel však lobuje za širšiu úľavu, nakoľko sa snaží argumentovať tým, že bezpečnostné ciele USA by nemali narúšať schopnosť globálne konkurovať a udržať si vedúce postavenia v oblasti technológií.

Kritériá pre schvaľovanie licencií zatiaľ nie sú známe, no ich udelenie by malo trvať dva až štyri týždne. Hovorca ministerstva obchodu sa vyjadril, že v súčasnosti vyhodnocujú všetky žiadosti o licencie tak, aby boli v záujme národnej bezpečnosti. Spojené štáty sa taktiež snažia presvedčiť svojich spojencov, aby nespolupracovali s Huawei na výstavbe telekomunikačnej infraštruktúry piatej generácie, nakoľko sa obávajú špionáže zo strany čínskeho koncernu. Huawei tieto tvrdenia samozrejme poprel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú