Objavili sme novú „super-Zem“. Je od nás iba 26 svetelných rokov a tečú ňou prúdy lávy
Od objavenia prvej exoplanéty v roku 1992 uplynulo už veľa času a za tú dobu sme stihli na zoznam extrasolárnych planét pridať viac než 4200 objektov. Na zozname môžeme nájsť aj planéty, ktoré majú lepšie podmienky pre život ako tá naša, ale aj tie s bizarnými obežnými dráhami.
Objavovanie exoplanét nie je zrovna jednoduchá záležitosť
Tentokrát sa však vedcom podarilo objaviť horúcu super-Zem vo vzdialenosti iba 26 svetelných rokov. Tá ponúka jedinečnú príležitosť nahliadnuť priamo do svojej atmosféry a otestovať tak rôzne modely zobrazujúce atmosféru kamenných exoplanét. O téme informoval portál Phys.
Takmer všetky exoplanéty, ktoré sme doposiaľ objavili, majú jednu spoločnú vec – drvivá väčšina z nich totiž obieha relatívne blízko okolo hostiteľskej hviezdy, čo súvisí najmä so spôsobom, akým sme ich objavili.
V súčasnosti sa na objavovanie extrasolárnych planét, teda tých, ktoré obiehajú okolo inej hviezdy ako našej, používajú nepriame pozorovacie metódy. Medzi tie hlavné patrí metóda merania radiálnej rýchlosti, ktorej princíp spočíva na Dopplerovom jave, kedy vlnová dĺžka svetla sa zväčší pri vzďaľujúcich sa objektoch alebo sa zmenší pri približujúcich sa objektoch a tranzitná fotometria, kde sa meria svetelná krivka hviezd pri prechode exoplanéty.
Ako píše portál SienceAlert, vďaka týmto metódam (ale i iným) sme dokázali získať množstvo cenných údajov a informácií (hmotnosť, veľkosť, obežná dráha…) o týchto vzdialených svetoch. Študovať však podrobne ich atmosféru je momentálne obmedzované našimi technológiami.
Pri štúdiu atmosféry exoplanét je totiž potrebné sledovať nepatrné zmeny v svetle emitovanom hviezdou. V čase, keď prejde exoplanéta pred svoju hviezdu, totiž malý zlomok hviezdneho svetla prejde cez jej atmosféru, pričom molekuly pohltia niektoré vlnové dĺžky a iné naopak prepustia, čo sa v spektre prejavia ako tmavšie alebo jasnejšie „škvrny“. Meraním podielu hviezdneho svetla schopného preniknúť do atmosféry pri rôznych vlnových dĺžkach možno potom odvodiť chemické zloženie atmosféry.
Štúdium atmosféry komplikuje viacero faktorov
Ako iste už tušíš, ide o veľmi náročnú úlohu, ktorú navyše komplikujú aj obrovské vzdialenosti (pozorovaný signál je len veľmi slabý). Na to, aby sme súčasnými technológiami mohli zistiť o atmosfére exoplanét čo najviac, potrebujeme, aby sa pozorovaná extrasolárna planéta nachádzala čo najbližšie k nám, mala krátku obežnú dráhu. Za krátky čas totiž potrebujeme pozorovať viacero tranzitov a zosilniť tak prichádzajúce signály a v neposlednom rade by mala obiehať okolo veľmi jasnej hviezdy.
Po dlhých rokoch snaženia sa konečne astronómom podarilo objaviť ideálnu planétu, ktorá spĺňa všetky kritériá do poslednej bodky. Bola objavená tímom astronómov pod vedením Trifona Trifonova z inštitútu Maxa Plancka v nemeckom Heidelbergu pomocou kombinácie metód tranzitnej fotometrie a metódy merania radiálnej rýchlosti. Všetky informácie boli publikované v žurnále Science.
Objavili sme dokonalú planétu
Ako píše web Space, Trifonov so svojimi kolegami najskôr spozorovali exoplanétu s názvom Gliese 486 b pomocou spektrografického prístroja CARMENES umiestneného na 3,5 metrovom teleskope nachádzajúcom sa na observatóriu Calar Alto, ktorý pomáha objavovať extrasolárne planéty metódou merania radiálnej rýchlosti. Objav bol následne potvrdený pomocou satelitu TESS určeného pre výskum tranzitujících exoplanet.
Kombináciou údajov získaných z týchto meraní spolu s údajmi získanými prostredníctvom ďalších spomenutých prístrojov mohli vedci charakterizovať objavenú exoplanétu. Presnejšie sa podarilo určiť, že Gliese 486 b je extrasolárna planéta patriaca do kategórie tzv. super-Zemí, teda planét, ktoré sú hmotnejšie ako Zem, ale menšie ako Neptún.
Keďže sa planéta nachádza veľmi blízko svojej červenej trpasličej hviezdy, teplota na jej povrchu dosahuje približne 430 stupňov Celzia. Hoci to nie je najhorúcejšia exoplanéta, akú sme kedy objavili, je stále dosť horúca na to, aby sme na jej povrchu mohli objaviť prúdy žeravej lávy. Ak by však planéta bola čo i len o 100 stupňov teplejšia, zrejme celý jej povrch by bol pokrytý lávou. Aj z tohto dôvodu Gliese 486 b pripomína skôr Venušu ako Zem.
Podľa dostupných informácií je teplota planéty pravdepodobne dosť chladná na to, aby Gliese 486 b mala atmosféru a zároveň je dosť horúca na to, aby sme atmosféru mohli študovať. Okrem toho zistenia naznačujú, že novoobjavená super-Zem je približne 1,3-krát väčšia a 2,8-krát hmotnejšia ako naša domovská planéta a taktiež má železo-kremičité zloženie podobné zloženiu Zeme. Existuje tiež predpoklad, že Gliese 486 b je rovnako ako náš Mesiac slapovo uzamknutý, takže jednou stranou je vždy obrátený k svojej hviezde.
Keďže planéta spĺňa všetky kvalitatívne predpoklady, aby mala atmosféru a zároveň sa nachádza relatívne blízko Zeme (26 svetelných rokov) je považovaná za dokonalého kandidáta na študovanie atmosféry kamenných planét podobných tej našej. Objav tiež pomôže zistiť, akým spôsobom a ako dobre dokážu kamenné planéty udržať svoju atmosféru, z čoho sú zložené, ale i to, ako sú ovplyvňované hviezdnym žiarením.
Dokonalým nástrojom na ďalšie pozorovania má byť teleskop Jamesa Webba, ktorý by sa do vesmíru ma dostať už tento rok. Pripravenosť teleskopu Jamesa Webba už stihla NASA aj otestovať.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Prešli za hranice reality. Vedci objavili v kvantovom tuneli nový jav, ktorý prepíše učebnice
Astronomická lahôdka: Obloha sa čoskoro zmení na živú mapu vesmíru, takto ju uvidíš zo Slovenska
Zaplatil milióny za úlomok planéty. V USA vydražili kus Marsu, jeho cena prekonala očakávania
S týmto eko palivom musíme v budúcnosti počítať. Vedci ho vyrobili zo špinavej vody a odpadu
Američania stavajú vesmírny maglev. Neuveríš, na čo má slúžiť a ako im ušetrí palivo
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Prekvapivý zvrat na trhu práce mení rebríček najžiadanejších absolventov vysokých škôl. Jednotkou už nie je IT
EÚ schválila 18. balík sankcií proti Rusku. Fico ustúpil tlaku
Fico otočil, EÚ prijala nový balík sankcií proti Rusku. Takéto majú byť garancie pre Slovensko
Snoop Dogg sa stal spolumajiteľom známeho futbalového klubu: „Príbeh klubu a regiónu ma oslovil“
Analýza miliónov letov šokuje cestujúcich a odhaľuje prekvapivú pravdu o spoľahlivosti európskych aeroliniek
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Českí filmári zobrali „dezolátov“ na Ukrajinu a ukázali im vojnu. Takto vyzerali ich reakcie (VIDEO)
- Netflix opäť trafil do čierneho. Drsnú krimi sériu považujú kritici za jeden z najlepších seriálov roka
- Vedci našli niečo, čo popiera fyziku. Výbuch jadrovej bomby vytvoril materiál, ktorý nemal existovať
- Prešli za hranice reality. Vedci objavili v kvantovom tuneli nový jav, ktorý prepíše učebnice
-
- Vedci našli niečo, čo popiera fyziku. Výbuch jadrovej bomby vytvoril materiál, ktorý nemal existovať
- Českí filmári zobrali „dezolátov“ na Ukrajinu a ukázali im vojnu. Takto vyzerali ich reakcie (VIDEO)
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Netflix opäť trafil do čierneho. Drsnú krimi sériu považujú kritici za jeden z najlepších seriálov roka
- Nočná mora Rusov funguje. Ukrajina dostala od USA špeciálne zariadenia, ktoré môžu rozhodnúť vojnu
-
- Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
- Taiwan ukázal svetu, čo sa stane, ak zaútočí Čína. V kľúčovom teste všetkých zarazili
- Našiel som dokonalé rodinné auto. Na novej Dacii som prešiel 1 400 km do Chorvátska, otvorila mi oči
- POZOR: Nová dopravná značka mätie vodičov. Toto musíš spraviť, keď ju uvidíš
- Týmto raketám neunikne nikto. Kórea do nich vložila niečo, čo zlikviduje akýkoľvek cieľ
Svetový úspech vedcov SAV: Slováci vyvinuli zbraň proti vírusu, ktorý môže spúšťať rakovinu
Aplikácia Slovenskej pošty sa mení na digitálnu pobočku: Pribudnú kľúčové novinky
Slováci nakupujú inak, predajcov pribúda. E-shopy u nás prechádzajú premenou
Slovákov masívne ohrozuje nový typ kybernetického útoku. Je horší než phishing
USA zavedú jednotné clá. Zasiahne to vyše 150 krajín naraz
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP