Vesmírny teleskop Hubble Space Telescope (HST) odhalil netypický typ objektu v slnečnej sústave. Za objavom stojí skupina nemeckých astronómov.

Objekt sa nachádza v pásme asteroidov medzi planétami Mars a Jupiter. Hovoríme o dvoch asteroidoch pod menom 288P, ktoré sa navzájom obiehajú a vykazujú podobné vlastnosti ako kométy – majú jasný a dlhý chvost.

Prvý svojho druhu

asteroid
Zobraziť celú galériu (2)
Hubble Space Telescope, zdroj fotografie: NASA / ESA

Nenechaj si ujsť
Cez Atlantik položili superrýchly optický kábel. Má 6500 km a váži 4500 ton

Jedná sa o prvý dvojitý asteroid, ktorý je zároveň klasifikovaný ako kométa. Oba asteroidy majú takmer rovnakú hmotnosť a veľkosť, pričom sa vzájomne obiehajú vo vzdialenosti približne 100 kilometrov. Dôležitým zistením tiež je, že u dvojice asteroidov kvôli solárnemu ohrievaniu možno prebieha sublimácia vodného ľadu – rovnaký princíp, na akom vznikajú chvosty komét. Otázne však je, ako mohol ľad v pásme asteroidov prežiť toľké miliardy rokov. Astronómia špekulujú, že pásmo bolo obalené žiaruvzdorným prachovým plášťom hrubým iba niekoľko metrov.

Bohatá história aj budúcnosť

Podľa tímu astronómov 288P existovalo ako binárny systém, ale iba okolo 5000 rokov. Rozpad na dva asteroidy zrejme nastal kvôli rýchlej rotácii. Objav týchto asteroidov/komét je veľkým prínosom nielen pre vesmírnych nadšencov, ale aj pre celkové pochopenie vzniku a vývoja slnečnej sústavy. Keďže novoobjavený objekt je jediný svojho druhu, pre budúce štúdie je mimoriadne dôležitý. Astronómovia môžu s istotou povedať, že ešte budú potrebovať veľa teoretickej i pozorovacej práce. Ďalším prínosom by tiež bolo, keby sa objavilo viac objektov podobných 288P.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom