Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Náznakov mimozemského života mali vedci vo svojich rukách už niekoľko, zatiaľ sa však v každom prípade ukázalo, že sa jednalo o planý poplach alebo sa nepodarilo ich vysvetliť. Vedci z NASA si ale myslia, že tento dlho očakávaný objav sa už blíži a ľudstvo sa musí začať pripravovať, informuje Science Alert.

Ako sa máme zachovať?

Výzvu na dialóg ohľadom tejto problematiky zverejnili vedci v Nature pod vedením hlavného vedca NASA, Jamesa Greena. Green je vysokoškolsky vzdelaný vo vesmírnej fyzike a s americkou vesmírnou agentúrou spolupracuje už vyše 50 rokov.

Podľa vedcov je potrebné vytvoriť a ustanoviť rámec pre oznamovanie dôkazov o mimozemskom živote, keďže podľa nich nepôjde len o jednoduchý objav, ktorý potvrdíme slovom „áno“ alebo vyvrátime jeho opakom.

TMDB.org

Pravdepodobne skôr pôjde o dlhý proces postupne sa vyvíjajúceho vedeckého vyšetrovania a skoré ustanovenie jasného vedeckého rámca pomôže bojovať proti zbytočným predčasným vyhláseniam.

Objav čaká túto generáciu

„Naša generácia môže byť realisticky práve tá, ktorá objaví dôkazy o mimozemskom živote mimo Zeme. S týmto privilegovaným potenciálom prichádza aj zodpovednosť,“ vyjadril sa tím vedcov.

Zároveň navrhujú, aby sme použili škálu, v ktorej najnižšie úrovne sa budú zaoberať základnou identifikáciou života, ako napríklad biopodpis na iných planétach. Na druhej strane jej vyššej úrovne majú skúmať konkrétnejšie a istejšie merania.

NRAO/AUI/NSF

„Ustanovenie najlepších praktík pre komunikáciu o objave života môže pomôcť nastaviť rozumné očakávania od prvotných úrovní neskutočne náročného úsilia, dodať hodnotu inkrementálnym krokom pozdĺž tejto cesty a vybudovať dôveru verejnosti tým, že si vyjasníme, že mylné začiatky a slepé uličky sú očakávanou a potenciálne produktívnou súčasťou vedeckého procesu.“

Máme skvelý príklad

Príkladom takejto slepej uličky, v tomto prípade skôr mylného začiatku, je nedávne sklamanie vedcov. Astronómovia totiž objavili signál, ktorý označili BLC1 a išlo o jedinečný unikát, ktorý mohol patriť mimozemskej civilizácii.

Bohužiaľ, išlo o jeden obrovský omyl. V skutočnosti je zdrojom signálu interferencia našich technológií, čo astronómov prekvapilo, keďže ho mohli sledovať len pri pozorovaní priamo hviezdneho systému Proxima Centauri.

Jingchuan Yu, Beijing Planetarium/ NRAO

Nakoniec však objavili 60 ďalších podobných signálov, ktoré sú pozorovateľné v iných smeroch. Vedci zatiaľ nevedia presne určiť, prečo BLC1 nebol podobne ako zvyšných 60 signálov viditeľných aj pri pozorovaniach „mimo zdroja“, na riešení sa však pracuje. Aj takýto objav by každopádne spadal pod nový ustanovený rámec a vzťahovali by sa naň isté pravidlá.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú