Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom sa pomocou teleskopov patriacich Národnému observatóriu Kitt Peak podarilo objaviť novú exoplanétu. Ide o plynného giganta s najnižšou hustotou, aká kedy bola zistená na planéte obiehajúcej okolo červeného trpaslíka. Na tému upozornil NOIRLab na svojom webe.

Planéta pripomínajúca marshmallow

Ako píše portál ScienceAlert, tento svet je dokonca tak „nadýchaný“, že v skutočnosti je jeho priemerná hustota porovnateľná s obľúbenou maškrtou marshmallow. Zvláštny svet sa nachádza približne 580 svetelných rokov od Zeme a bol pomenovaný TOI-3757b.

Denis Bajram/University of Geneva

Podľa výskumu publikovaného v žurnále The Astronomical Journal bola planéta pôvodne objavená satelitom TESS, ktorý sa špecializuje na hľadanie exoplanét, pričom k potvrdeniu došlo prostredníctvom pozemských prístrojov.

Planéta bola objavená tranzitnou metódou, ktorá sa zakladá na dlhodobom pozorovaní hviezdy, pričom sa sleduje najmä pokles jej jasnosti. Ak k nepatrnému poklesu svetelnej krivky dochádza v pravidelných intervaloch, vedci vedia, že popred hviezdu prechádza planéta.

Keďže TESS skúmal prechod planéty TOI-3757b pred hviezdou, astronómovia mohli vypočítať jej priemer a obežnú dobu. Následne pomocou merania radiálnej rýchlosti, ktorej základom je Dopplerov efekt, dokázali zistiť aj jej hmotnosť.

Čo o nej vieme?

Ukázalo sa, že pozorovaný vesmírny „Marshmallow“ má priemer zhruba 150 000 km a teda je o niečo väčší ako Jupiter. Jeden obeh okolo svojej hostiteľskej hviezdy urobí za 3,5 dňa. Pre porovnanie, planéte Merkúr trvá jeden obeh okolo Slnka 88 dní.  Hmotnosť planéty bola stanovená na zhruba štvrtinu hmotnosti Jupitera, alebo 85-násobok hmotnosti Zeme.

ScreenShot/Dave Darling/YouTube

Keďže astronómovia zistili veľkosť aj hmotnosť, mohli vypočítať jej hustotu. Ukázalo sa, že priemerná hustota planéty je 0,27 g/cm3, čo znamená, že planéta má zhruba polovičnú hustotu planéty Saturn. Inak povedané, priemerná hustota tejto planéty je podobná hustote marshmallow a keby sa nám ju podarilo umiestniť do obrovskej nádoby s vodou, plávala by na hladine.

Vývoj rakety Starship spoločnosťou SpaceX

Vedci sa domnievajú, že uvedené je spôsobené obežnou dráhou, ktorá je mierne eliptická. Keď sa planéta dostane na svojej dráhe bližšie k hviezde, dôjde k jej nadmernému zahriatiu a následnému nafúknutiu atmosféry.

Detekcia nesmiernej hodnoty

Objav má tiež veľký dopad na vedeckú obec. Detekcia takejto „nadýchanej“ planéty v blízkosti červeného trpaslíka totiž naznačuje, že svety môžu mať hrubú vrstvu plynnej obálky aj keď sa nachádzajú veľmi blízko búrlivých trpasličích hviezd. Až doposiaľ sa predpokladalo, že hviezdy v relatívne krátkej dobe pripravia plynné svety o značnú časť ich atmosféry.

Christine Daniloff/MIT, Julien de Wit

Vzhľadom na to, že atmosféra je považovaná za jeden z kľúčových planetárnych prvkov, ktoré umožňujú, respektíve podporujú vznik a zotrvanie života na planéte, objav má dôsledky aj pre chápanie obývateľnosti planét obiehajúcich okolo červených trpaslíkov.

Aktuálne sa vedci pokúsia objaviť viac vesmírnych marshmallow s cieľom pochopiť, ako sa dokážu vytvoriť planéty tak nebezpečne blízko hviezdy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú