Nvidia upravuje výkon ťažby všetkých nových grafických kariet. Informáciu oznámila na svojom oficiálnom blogu s jednoduchým odôvodnením, že grafiky sú primárne určené pre hráčov. Zmeny sa dotknú prichádzajúcich grafických kariet série RTX 30.

Spoločnosť tak zintenzívňuje svoju snahu obmedziť ťaženie pomocou jej grafických kariet, ktoré sa kvôli neustále zvyšujúcim cenám kryptomien stalo pre mnohých lukratívnym zdrojov príjmov. Práve ich ťažba sa vo veľkom podpísala pod celosvetový nedostatok grafických kariet. K akútnemu nedostatku však výraznou mierou prispeli aj celosvetová pandémia, nedostatok polovodičov, zdržanie dodávok kariet do obchodov alebo aj veľký dopyt, keďže nové GPU sú oproti predchádzajúcim generáciám častokrát lepšie o 50-90 %.

NVIDIA

Aj preto sa Nvidia rozhodla znížiť výkon ťažby Ethereum kryptomeny (hash rate), ktorým dostane grafické karty späť do rúk gamerov, pre ktorých sú primárne určené.

Menej atraktívne grafické karty pre ťažbu kryptomien

Konkrétne sa obmedzenie dotkne modelov GeForce RTX 3080, RTX 3070 a RTX 3060 Ti, ktoré by mali na trh doraziť koncom mája. Zároveň sa však netýka majiteľov kariet zo série RTX 30, ktorí si ich zakúpili v predošlých mesiacoch. Nové grafické karty budú mať označenie LHT (Lite Hash Rate) uvedené na krabici.

Séria GeForce RTX GPU už priniesla niekoľko skvelých technológií zlepšujúcich zážitok z hrania – RTX real-time ray tracing, DLSS zvýšenie snímkovej frekvencie založenej na AI alebo super rýchle renderovanie odozvy NVIDIA Reflex.

Matt Wuebbling, vedúci marketingu Nvidie, verí, že tento krok dostane viac GeForce kariet do rúk hráčov za priaznivejšie ceny. Keďže sú karty primárne určené na gaming, toto obmedzenie je logickým vyústením celej situácie s cieľom dopriať hráčom po celom svete viac kariet.

Nie je to ale prvýkrát, čo sa Nvidia o obmedzenie ťažby kryptomien pokúša. Pred vydaním grafík RTX 3060 vo februári spoločnosť pre tieto karty takisto oznámila zníženie hash ratu, zároveň však  pri ich vydaní omylom vypustila aj beta ovládač, ktorý umožnil túto ochranu obísť.

„GeForce je pre hráčov, GMP pre ťažiarov,“ aj takto nejak vtedy nazvala Nvidia svoj blog .

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom