Kľúčom k nahrávaniu spomalených videí je fotoaparát, ktorý dokáže zachytiť stovky snímok za sekundu. Týmto spôsobom je možné vytvárať úchvatné zábery rôznych scenérií. Popredná spoločnosť v grafickom priemysle, Nvidia, dokázala využiť umelú inteligenciu pre premenu obyčajných videí na spomalené nahrávky s vysokým fps.

Umelá inteligencia sa dokázala svojimi schopnosťami uplatniť v mnohých odvetviach priemyslu, pričom neobchádza ani segment smartfónov. Už dnes tak môžeme využiť jej možnosti napríklad pri fotografovaní. Nvidia však vyvinula technológiu, ktorá pomocou strojového učenia zvládne z už existujúcich videí vytvoriť slow-motion zábery.

Nvidia chce zmeniť spôsob, akým v smartfónoch vytvárame spomalené videá

Pre tento účel spoločnosť využila umelú inteligenciu, ktorá dokáže predpokladať pohyb objektov medzi jednotlivými snímkami. Týmto spôsobom je možné premeniť aj obyčajne video s 30 snímkami za sekundu na spomalené video s frekvenciou snímkov až 240 fps. Ešte predtým, než sa umelá inteligencia týmto spôsobom uplatní v našich milovaných zariadeniach, bude sa musieť zdokonaľovať.

Nenechaj si ujsť
Nvidia predstavila patent, ktorý môže zmeniť celý herný priemysel

Výskumníci totiž pri vývoji museli systém naučiť rozoznávať špecifické typy nahrávok a pohyb objektov. Kvôli tomu môže byť využitie tejto technológie v praxi obmedzené. Ani umelá inteligencia totiž nedokáže predvídať, kam sa objekt vo videu bude pohybovať bez toho, aby sa to najprv naučila. Taktiež je tu limit pre prechodné snímky, ktoré nedokáže táto technológia spracovať v nekonečnom počte. Zatiaľ zvláda produkovať 7 prechodných snímkov, čo však stačí na vytvorenie priemerného spomaleného videa.

Ešte má pred sebou dlhú cestu

Aký však má umelá inteligencia pri vytváraní týchto záberov význam? Dnešné moderné smartfóny už hravo zvládnu natočiť slow-motion video pri 960 fps, no pritom spotrebujú veľa energie batérie a kapacity vnútornej pamäte. Navyše je nahrávanie celého záberu v spomalenom režime nepraktické, čo potvrdili vo vyjadrení výskumníci spoločnosti.

Pre tieto a niekoľko ďalších dôvodov je táto technológia zaujímavým spôsobom na generovanie vysokokvalitných spomalených videí z už existujúcich nahrávok.“ – vyjadrenie výskumníkov Nvidie.

Kým sa táto technológia ocitne priamo v našich smartfónoch, ubehne ešte trocha času. Po jej uplatnení v praxi by však mohla zmeniť spôsob, akým sme doteraz vytvárali spomalené videá pomocou fotoaparátov smartfónov. Jej potenciál je skutočne veľký, no Nvidia musí na schopnostiach umelej inteligencie ešte chvíľu zapracovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú