Rada EÚ a Európsky parlament dosiahli predbežnú dohodu o smernici týkajúcej sa práva na opravu. Smernica, známa aj ako smernica o práve na opravu (R2R), má za cieľ podporiť opravy pokazeného alebo chybného tovaru. Ako na svojom portáli uviedlo consilium.europa.eu vďaka dohode sa očakáva zlepšenie prístupu spotrebiteľov k opravárenským službám, čo by malo uľahčiť, zrýchliť a sprehľadniť proces opravy.

Smernica sa vzťahuje na všetky výrobky, na ktoré sa vzťahujú požiadavky na opravu podľa práva EÚ. Výrobcovia budú povinní opraviť takýto tovar, a tým sa podporí predĺženie životnosti výrobkov a minimalizácia odpadu. Dohoda zahŕňa aj zavedenie európskeho informačného formulára poskytujúceho spotrebiteľom dôležité údaje o opravárenských službách a zjednotenie vnútroštátnych informačných platforiem o opravách do európskej online platformy.

Európska únia má v prípade opráv jasno

EÚ dosiahla predbežnú dohodu o sprísnení nariadenia o práve na opravu. Najväčším prínosom novo schválenej legislatívy je povinnosť predávajúcich predĺžiť zákonnú záručnú dobu o 12 mesiacov. To je za predpokladu, že telefón bol opravený v záručnej dobe. Členské štáty budú môcť toto obdobie predĺžiť na miestnej úrovni. A to znamená, že ak sa telefón pokazí tesne pred uplynutím záručnej doby, budete mať minimálne ďalší rok, v ktorom bude jeho funkčnosť „krytá“ predĺženou záručnou dobou.

Štátna tajomníčka Alexia Bertrandová zdôrazňuje, že Európa dáva prednosť oprave pred likvidáciou výrobkov, čo prispieva k tvorbe kvalitných pracovných miest, znižovaniu odpadu a podpore udržateľnejších obchodných modelov.

Dohoda zavádza stimuly pre spotrebiteľov, aby volili opravu pred nákupom nového výrobku. V rámci smernice sa predstavujú nové nástroje vrátane možnosti, aby spotrebitelia požiadali výrobcov o opravu technicky opraviteľných výrobkov a vytvorenia európskeho formulára a online platformy pre opravy.

Hlavnými prvkami dohody, vrátane rozsahu pôsobnosti smernice, sú povinnosti opravy a práva spotrebiteľa vybrať si medzi opravou a výmenou. Dohoda zdôrazňuje dôležitosť opravy a opätovného použitia v rámci obehového hospodárstva.

Predbežnú dohodu musia teraz schváliť a formálne prijať obe inštitúcie, Rada a Európsky parlament. Táto iniciatíva je súčasťou Nového programu pre spotrebiteľov a akčného plánu pre obehové hospodárstvo, ktoré Komisia predstavila v roku 2023.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú