Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Odborníci zo Stanfordskej a Kalifornskej univerzity úspešne zostavili zariadenie, ktoré dokáže produkovať elektrickú energiu z chladného nočného vzduchu. Veria, že by to mohlo pomôcť pri získavaní energie v chladnom priestore vesmíru – informujú vedci v tlačovej správe

Takéto zariadenie tiež dokáže zastúpiť solárne panely, ktoré sú v noci nevyužité a neprodukujú žiadnu energiu. Prvé pokusy prebehli ešte pred dvomi rokmi, kedy sa na streche univerzity veľmi slabo rozsvietilo svetlo, a to len pomocou mrazivého nočného vzduchu. Žiara síce bola len veľmi slabá, no išlo o potvrdenie toho, že sa obnoviteľná energia dá vyrábať aj po západe slnka, píše ScienceAlert.

Zatiaľ len mizivé množstvo energie

Aj keď je solárna energia skvelou alternatívou pre domácnosti, nie je to zdroj, ktorý by mohol fungovať nepretržite. Väčšina ľudí má pritom najväčšiu spotrebu energie práve ráno a večer, nakoľko počas dňa sú v práci. Síce dnes existuje viacero spôsobov ukladania energie zo solárnych panelov, ale týmto sa len zvyšujú náklady na fotovoltaiku. Ľudí, ktorí využívajú energiu z obnoviteľných zdrojov, je však stále málo. Na Slovensku je podľa Eurostatu podiel takejto energie len na úrovni 11,5 %, čím sa zaraďujeme ku krajinám na konci rebríčka a pod priemer EÚ.

Eurostat

Nenechaj si ujsť
V Izraeli vyrástla nová solárna elektráreň s dominantou ako z Pána prsteňov

Zlepšiť by to mohlo aj nové zariadenie, ktoré získava energiu práve v noci. Po viacerých pokusoch sa Shanhui Fan zo Stanfordskej univerzity dopracoval k výsledku, ktorý však neohúri. V najlepšom prípade zariadenie generovalo približne 0,8 mW (miliwattov), čo vzhľadom na veľkosť zariadenia predstavuje 25 mW na meter štvorcový. S takýmto výkonom sa ledva podarilo rozsvietiť LED-ku.

Aaswath Raman

Nakoľko ide o prototyp, viacerí odborníci to považujú za úspech. Pri správnom vylepšení by takéto zariadenie mohlo produkovať „až“ 500 mW na meter štvorcový. Stále je to pomerne málo a revolúciu v oblasti obnoviteľných zdrojov zrejme nevyvolá, no výskum je len na začiatku a o niekoľko rokov sa možno dostane na úroveň solárnych panelov. Nepredpokladá sa, že sa takto budú energiou zásobovať veľké mestá, no pre odľahlé usadlosti a chaty by to mohlo byť to správne riešenie pre získavanie zelenej energie.

Ako to funguje

Energia pochádza z tzv. termoelektrického javu, kedy sa teplotné rozdiely premieňajú priamo na elektrickú energiu. Často sa k tomu využíva zvyškové teplo z rôznych zdrojov, v tomto prípade zo vzduchu. Teplotný rozdiel vytvárajú pomocou termočlánku. Výsledné zariadenie je skonštruované tak, aby sa udržali nízke náklady a potrebné materiály boli bežne dostupné. Termoelektrický generátor tak spojili s čiernym hliníkovým diskom, ktorý následne umiestnili do obalu z polystyrénu. Celé zariadenie nechali počas noci na streche budovy, kde odvádzalo teplo z okolia do vzduchu, kde je chladnejšie. Tento teplotný rozdiel následne vytvára energiu, ktorá je však veľmi nízka. Nízka účinnosť je hlavným dôvodom, prečo sa stále týmto spôsobom nevyrába energia v elektrárňach.

Aaswath Raman

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú