Marvel Cinematic Universe sa ocitol v zvláštnej fáze a dnes sa javí ako už len tieň svojho niekdajšieho úspechu. Po rokoch nespochybniteľnej nadvlády na poli komiksových filmov sa v posledných rokoch čoraz častejšie stretáva s kritikou za klesajúcu kvalitu svojich projektov. Captain America: Prekrásny nový svet mal byť snahou vrátiť sa ku koreňom a zároveň dokázať, že štúdio stále vie natočiť kvalitný film.

Do režisérskeho kresla posadili stále neostrieľaného Juliusa Onaha, ktorý za svoj život stihol zrežírovať tri priemerné filmy. Tento film mal situáciu zmeniť a Marvel si až veľmi sebavedomo veril, že diváci štvrtého Captain America príjmu kladne. Najnovší prírastok do sveta MCU sa síce snaží priniesť serióznejší a politicky ladený príbeh, no výsledok je rozporuplný. Anthony Mackie sa definitívne ujíma štítu, ale jeho výkon rozdeľuje divákov. Kým niektorí oceňujú jeho snahu a civilnejší prístup, iným chýba prirodzená charizma jeho hereckého predchodcu.

Príbeh sa točí okolo medzinárodného sprisahania, ktorého cieľom je destabilizovať svet a pošpiniť meno novozvoleného prezidenta generála Rosseho (Harrison Ford). Sam Wilson sa tak ocitá v strede nebezpečných politických machinácií a snaží sa odhaliť pravdu. Film má vážnejší tón a na rozdiel od niektorých predchádzajúcich MCU projektov sa nespolieha na nadmerný humor, čo je určite krok správnym smerom. Problémom však ostáva samotná exekúcia.

Nový Captain America, staré problémy

Pre mnohých fanúšikov je Captain America neoddeliteľne spätý so Stevom Rogersom (Chrisom Evansom). Preto bolo obsadenie Anthonyho Mackieho do tejto ikonickej úlohy po seriáli Falcon a zimný vojak stále kontroverznou témou. Mackie si však svoju rolu evidentne osvojil a snaží sa ju podať s rešpektom a vážnosťou.

Film sa zároveň nesnaží byť ďalším veľkolepým spektáklom, ale vracia sa skôr k akčnému politickému trileru v štýle Zimného vojaka a Občianskej vojny. To však neznamená, že by všetko fungovalo dokonale. Hoci pôsobí vážnejšie, jeho scenár je predvídateľný a miestami pôsobí príliš umelo.

Kapitán Amerika: Prekrásny nový svet recenzia
TMDB

Napríklad snaha presvedčiť diváka, že Sam Wilson je nový Captain America, je až nepríjemne nútená. V každej druhej scéne zaznie jeho titul, akoby bolo nutné každých pár minút pripomínať, že už nie je Falcon, ale nový štítom vyzbrojený hrdina. Tento aspekt pôsobí neprirodzene a namiesto toho, aby podporil vývoj postavy, len zdôrazňuje fakt, že film sa s touto zmenou stále nevie úplne vyrovnať.

A tu vzniká veľký problém. Hoci je Sam Wilson v centre deja, pôsobí ako vedľajšia postava vo vlastnom filme. Napriek charizme Anthonyho Mackieho a jeho schopnosti utiahnuť film na svojich pleciach, scenár mu jednoducho nedáva priestor. Scenáristi, ktorých bolo dokonca až päť (Rob Edwards, Malcolm Spellman, Dalan Musson, Julius Onah, Peter Glanz), sa tak veľmi úzkostlivo vyhýbajú akejkoľvek spoločenskej alebo rasovej tematike, že film pôsobí prázdne a bezvýznamne.

Zatiaľ čo predošlé filmy ako Čierny panter či Falcon a Zimný vojak sa nebáli otvoriť otázky identity a politiky, Prekrásny nový svet sa snaží zalíškať všetkým, no nakoniec neponúkne nič. Najzreteľnejším príkladom tejto neochoty je postava Ruth Bat-Seraph (Shira Haas), bývalej agentky Mossadu, ktorej prítomnosť mohla byť zdrojom zaujímavého konfliktu, ale nakoniec sa na ňu len zabudne, rovnako ako na Siderwindera v podaní perfektného Giancarla Esposita.

Záporák s potenciálom, ktorý ostal nevyužitý

Pri postavách ešte ostaneme. Tim Blake Nelson sa vracia ako Samuel Sterns, známy ako The Leader, ktorého sme naposledy videli vo filme Neuveriteľný Hulk z roku 2008. Na papieri ide o zaujímavý návrat, ktorý mohol priniesť do MCU viac prepojení a prehĺbiť kontinuitu univerza. V skutočnosti však jeho postava nevyužíva svoj potenciál naplno a zostáva skôr generickým záporákom so štandardnými zloduchovskými motívmi. Aj napriek kvalitnému hereckému výkonu sa Leader nestane záporákom, na ktorého budeme spomínať.

Z nejakého dôvodu sme dostali v podstate pokračovanie Neuveriteľného Hulka. Marvel sa úporne drží vlastnej histórie, že stráca kontakt s tým, čo diváci naozaj chcú. Namiesto toho, aby priniesol nový príbeh a dal priestor Samovi Wilsonovi, film rieši dejové linky z roku 2008, ktoré už nikoho nezaujímajú.

Kapitán Amerika: Prekrásny nový svet recenzia
TMDB

A ak film zlyhá v tržbách, na vine nebude vedenie Marvelu, ale opäť sa to zvedie na to, že diváci nechceli vidieť černošského Captain America. Čo je nespravodlivé nielen voči Mackiemu, ale aj Ramirezovi, ktorého Falcon taktiež nedostane dostatok priestoru. No obe postavy boli ťahúňmi filmu a po výkonnostnej stránke im niet čo vytknúť.

Harrison Ford ako prezident USA je tiež príjemným prekvapením, ktoré film výrazne ťahá nahor. Ford má s úlohami prezidentov bohaté skúsenosti a jeho postava je jednou z mála, ktorá má hĺbku a realistický vývoj. Bohužiaľ, ani jeho charizma však nezachráni scenár, ktorý je plný klišé a bezpečných rozhodnutí.

Marvel stále bojuje s kvalitou, ale prečo?

Akcia bola vždy jedným z najsilnejších prvkov MCU, avšak v posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame s vizuálne nekonzistentnými sekvenciami, ktoré pôsobia nedotiahnuto.  Prekrásny nový svet sa snaží priniesť prehľadnú a realistickejšiu akciu, avšak jej kvalita je kolísavá. Hoci niektoré bojové scény sú slušne natočené, celkový dojem kazí slabé CGI a viditeľná digitálna „zlepenina“.

Akcia je síce nápaditá, no digitálne efekty, ktoré boli kedysi pýchou Marvelu, v niektorých scénach vyložene sklamú. Scény s Hulkom či niektoré letecké sekvencie pôsobia umelo a v dnešnej dobe, keď má Marvel k dispozícii obrovské rozpočty, je to ťažko odpustiteľné. Na druhej strane, súboje zblízka sú pomerne dobre natočené, aj keď im chýba dynamika a intenzita, ktorú sme videli napríklad v Zimnom vojakovi.

Kapitán Amerika: Prekrásny nový svet recenzia
TMDB

Napriek pozitívam počas akčných sekvencií, z neznámeho dôvodu je obraz kvalitatívne horší, než by sme pri veľkorozpočtovom filme očakávali. To môže byť dôsledkom viacerých prestrihov a prepracovaní, ktorými si film prešiel pred uvedením do kín. Marvel si v tomto smere stále nesie reputačné škvrny z minulosti, keď niektoré filmy a seriály vyzerali vizuálne nedokončene.

Čo sa týka tempa filmu, prvá polovica začína sľubne – záhadný záporák, nečakané útoky, budovanie napätia. No postupne film stráca dych, zápletka sa komplikuje a dej sa dostáva do chaosu. Množstvo prepisovania a pretáčok je cítiť v nekonzistentnom scenári, kde niektoré dejové línie pôsobia nedotiahnuto a postavy sa občas správajú nepochopiteľne.

Verdikt

Nový Captain America sa snaží vrátiť k zlatým časom Marvelu, no v mnohých ohľadoch mu to nevychádza. Hoci Anthony Mackie zvláda svoju úlohu slušne, jeho postava nemá dostatočný vývoj a jej prijatie je vo filme riešené príliš povrchne. Preto je film náročné brať vážne.

Keď niečo nemá hlavu ani pätu, aspoň si z toho môžeš robiť srandu. Presne ako to urobil Venom 3. Tam bol príbeh rovnako „hlúpy“, ale aspoň si to uvedomovali a hrali to na zábavnú komédiu, ktorá fungovala. Nový Captain America sa tvári ako veľká dráma, no pritom je to len nesúrodý mix nápadov, ktoré k sebe vôbec nepasujú.

Ak si fanúšik MCU, určite v ňom nájdeš svetlé momenty, ale ak čakáš dôstojné pokračovanie série Captain America, tak to môžeš rovno zabudnúť a priprav sa na totálny chaos. Marvel sa síce snažil vyhnúť nadmernému humoru a priniesť serióznejší tón, ale výsledok je stále iba slušný priemer, ktorý neurazí, ale ani neohúri. Po niekoľkých prepadákoch MCU je to však určite krok správnym smerom, no rozhodne to nie je triumfálny návrat, aký si Anthony Mackie zaslúžil.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP