Čínskemu tímu vedcov sa podarilo opäť posunúť technológiu solárnych článkov na novú úroveň, tentoraz opäť s materiálom známym ako perovskit, o ktorom sa v tejto oblasti hovorí už dlhšiu dobu.

Pomocou novej hybridnej technológie sa im tentoraz podarilo dosiahnuť vysokú stabilitu bez toho, aby solárne články stratili svoj výkon či efektivitu, čím sa obrovským skokom priblížili ku komerčnému trhu, upozorňuje Interesting Engineering.

Potenciál je ešte obrovský

V nových solárnych článkoch použil čínsky tím vedcov inovatívny HEHP materiál (vysoko-entropický hybridný perovskit), ktorý umožnil dosiahnutie až 98 % stability bez toho, aby bola potlačená efektivita či výkon. Práve v tomto totiž perovskit-ové solárne články zaostávali a nový pokrok technológie dokazuje, že ani zďaleka nie je perovskit na konci svojej cesty.

Na rozdiel od doterajších materiálov využíva táto metóda viac-zložkovú jednofázovú štruktúru perovskitu, ktorá vykazuje vyššiu stabilitu pri vyšších teplotách, čo bolo potvrdené aj rôznymi analýzami, vrátane jadrovej magnetickej rezonancie. Skúmaný solárny článok dosiahol efektivitu takmer 26 % a napätie 1,17 V, pričom po 1 000 hodinách prevádzky si článok zachovával 98 % stability.

Podpora pre Slovákov

Tento mesiac sa na Slovensku spúšťa aj projekt Zelená domácnostiam. Štát bude v rámci tohto projektu preplácať približne 50 % hodnoty energetického zdroja, ale pre ľudí s nižšími príjmami pomoc pod názvom Zelená solidarita dosiahne až 90 % oprávnených nákladov.

Vďaka tomu sú takéto perovskit-ové články na dobrej ceste ku skutočnému použitiu. Skutočné použitie ale zatiaľ predsa len nie je úplne na dosah. Tím zodpovedný za tento výskum dúfa, že podobné metódy v budúcnosti pomôžu s vývojom fotovoltiky. Tá sa stáva čoraz dôležitejším zdrojom elektrickej energie, pričom v Nemecku kvôli fotovoltike dosiahla energia negatívne ceny.

Jeremy Buckingham / FLICKR

Veľké množstvo fotovoltiky v Nemecku počas špičky spôsobuje, že produkcia prekonáva dopyt, čím sa cena energie dostáva do záporných čísel. To môže pôsobiť ako víťazstvo, avšak v skutočnosti tento jav poukazuje na vážny problém a zároveň slabosť fotovoltických systémov, ktorým chýba kľúčová časť infraštruktúry pre dosiahnutie maximálnej efektivity.

Dobrou správou pre fotovoltiku je aj nedávne meranie staručkých panelov, ktoré boli staršie ako 30 rokov a ešte vždy si uchovávajú takmer 80 % svojho výkonu. Testy prebehli v laboratórnych podmienkach po tom, čo technici tieto panely v minulom roku rozobrali. Je však tiež nutné dodať, že sa degradácia neskôr zrýchľovala a ešte v roku 2012 poskytovali tieto fotovoltické panely až 91,7 % pôvodného výkonu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP