Napriek ekonomike potácajúcej sa na hranici kolapsu a štátnemu rozpočtu zameranému predovšetkým na vojenský priemysel sa Rusku darí v niektorých oblastiach naďalej inovovať. Jednou z nich je zrejme aj jadrová energetika, pre ktorú krajina vyvíja novú generáciu takzvaných rýchlych reaktorov s úplne novým typom chladiva, upozorňuje Interesting Engineering.

Štiepnym reaktorom neodzvonilo

Výrobný závod, ktorý sa nachádza v meste Seversk v Tomskom regióne Západnej Sibíri, je súčasťou strategického projektu „Proryv“ (Prienik). Tento projekt zahŕňa výstavbu unikátneho pilotného demonštračného energetického komplexu (PDEC), ktorý pozostáva z troch hlavných zariadení.

Tým prvým je samotná výroba jadrového paliva na báze hustých nitridov uránu a plutónia, ktorú už Rusko spustilo. Ďalším je atómová elektráreň s rýchlym reaktorom BREST-OD-300, ktorá toto palivo spotrebuje. V poslednom rade je to recyklácia ožiareného paliva a jeho opätovná výroba.

Doronin Valerij

Rosatom tvrdí, že ide o prvý systém tohto druhu na celom svete a integruje reaktor s uzavretým palivovým cyklom na jednom mieste. Vďaka tomu bude zariadenie takmer úplne nezávislé od externých dodávok paliva, keďže je schopné recyklovať vlastné palivo.

Závod už začal s výrobou palivových zväzkov s vyčerpaným uránom, pričom proces prebieha v súlade s licenciou Rostechnadzoru, ruského regulátora jadrovej bezpečnosti. Po získaní povolenia na spracovanie plutónia začne výroba cieľového produktu – zmiešaného nitridového paliva na báze uránu a plutónia (MNUP).

Prinášajú množstvo výhod

Takéto rýchle reaktory majú v porovnaní s dnes používanými zariadeniami viacero výhod. Azda tou najdôležitejšou je efektívnosť paliva, keďže dokážu produkovať viac paliva, než spotrebujú. Vďaka schopnosti dohorievania je takýmito reaktormi redukovaný aj jadrový odpad, ktorý je podľa odporcov jedným z najväčších problémov jadrových elektrární. Vďaka použitiu olova na chladenie majú byť takéto reaktory bezpečnejšie, keďže je z nich oveľa efektívnejšie odvádzané teplo.

Rosatom plánuje pred prvým zavedením paliva do reaktora vyrobiť viac ako 200 palivových zväzkov MNUP. Po zavedení systému do plnej prevádzky sa recyklované palivo bude opätovne spracovávať priamo na mieste, čím sa zabezpečí jeho autonómnosť.

Konkurencia je silná

Vlastné moderné reaktory vyvíjajú napríklad aj Spojené štáty, ktoré sa zamerali na menšie modulárne reaktory. Viaceré krajiny pracujú aj na tóriových reaktoroch chladených soľnou taveninou, pričom vo veľkom prebieha aj výskum fúznych reaktorov. V tých sú látky spájané v horúcej plazme namiesto toho, aby sa štiepili ťažké prvky. Najznámejší experiment z tejto oblasti, ITER, prebieha vo Francúzsku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP