Pri sťahovaní súborov z internetu treba byť obzvlášť opatrný aj v týchto dňoch, kedy mnohé weby obsahujú zdanlivo neškodné súbory, ktoré však môžu napáchať obrovské problémy. Jedným z posledných príkladov je aj nový spôsob kompresie archívu „.zip“, informuje Tom’s hardware. Zákerná „.zip“ bomba obsahuje ohromné množstvo dát, ktoré sa zväčšuje pri každej rozbalenej vrstve archívu a svojou veľkosťou dokáže odstaviť celý počítač.

Dôkaz o potencionálnej hrozbe .zip archívov ukázal výskumník David Fifield, ktorý vysvetlil princíp fungovania nového súboru. Na pohľad malý 46 MB archív v sebe obsahuje obrovské množstvo súborov, ktoré sú komprimované do niekoľkých vrstiev. Vo výsledku sa môže z takto veľkého súboru vykľuť až 4,5 PB dát. Pre predstavuje je to 1015 bajtov alebo tiež 1 000 TB.

Obrovská „bomba“ v zdanlivo neškodnom archíve

Nová „.zip“ bomba je založená na rozšírení Zip64, avšak bez obmedzenia výstupného limitu súborov na 281 TB. Hoci je tento formát populárny, nie je rozšírený úplne všade, a tak našťastie nehrozí, že by tento škodlivý archív ovplyvnil úplne všetky programy. Rovnako tak nemá ani najlepší kompresný pomer nekomprimovaných dát k tým komprimovaným. Tajomstvo tohto archívu však tkvie v rekurzívnej dekompresii, ktorá rozbaľuje až 6 vrstiev „.zip“ súborov v „zip“ súboroch.

Nenechaj si ujsť
MIT vytvorilo nový programovací jazyk, ktorý prinesie umelú inteligenciu pre masy

Obsah sa pritom stále zväčšuje po rozbalení ďalších dát. Nová bomba sa tak spolieha na prekrývanie súborov vnútri archívu, aby sa odkazovalo na jadro vysoko komprimovaných dát vo viacerých súboroch bez toho, aby boli vytvorené ich viaceré kópie. Napriek počiatočnému zlému kompresnému pomeru sa ten zlepšuje s postupným rozbaľovaním súborov. Veľkosť pomeru pritom rastie kvadraticky v závislosti od zväčšovania tohto archívu.

Súbory o veľkosti miliárd fotiek z Facebooku

Jednou z dobrých správ je, že podľa Fifielda je takáto metóda obmedzená iba na .zip formát a populárny kompresný algoritmus DEFLATE. Pre porovnanie zaberá 10 miliárd fotiek na Facebooku zhruba 1,5 PB úložiska. Tento archív však dokázal na veľkosť malého archívu s fotkami skomprimovať ekvivalent 30 miliárd fotiek z tejto siete, informuje IT Pro. Rozbalením takéhoto súbor pritom dôjde k zastaveniu programu alebo aj celého systému.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú