V priebehu dnešného dňa sme ťa informovali o zmene zákona v zbieraní telekomunikačných dát z mobilov, ktorú chce zaviesť nová vláda Igora Matoviča, aby mohla kvôli pandémii koronavírusu sledovať Slovákov prichádzajúcich zo zahraničia. Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica však vláda porušuje ľudské práva, a nový zákon nemá s koronavírusom nič spoločné, píše vo svojej správe agentúra SITA.

Šírenie koronavírusu na Slovensku si vyžiadalo ďalšie prísne opatrenia, ktoré majú okrem zamedzenia jeho ďalšiemu rozšíreniu aj kontrolovať občanov vracajúcich sa zo zahraničia, ktorí musia po príchode domov ostať v 2-týždňovej karanténe.

Nový premiér Igor Matovič pritom v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 prezradil, že sa vláda rieši nové opatrenia na sledovanie Slovákov prichádzajúcich zo zahraničia, aby karanténu dodržiavali. Dosiahnuť to chce aj zmenou zákona o elektronických komunikáciách, ktorý je už predložený na rokovanie vlády.

Predošlá vláda Petra Pellegriniho návrh podľa Matoviča odmietla a nový premiér chce takýto nástroj na efektívne sledovanie určite využiť. Ďalšie detaily sme zisťovali aj od samotných operátorov, ktorých odpovede sme zhrnuli v tomto článku.

Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica však vláda navrhuje „špehovací zákon“, ktorý s koronavírusom nemá nič spoločné a hrubo porušuje ľudské práva. Zákon totiž podľa Fica umožňuje každého monitorovať z akéhokoľvek dôvodu až do konca tohto roka a strana zaň nebude nikdy hlasovať.

„Každý občan SR by mal vedieť, že ak prejde v takom znení, ako ho predkladá vláda, tak nikto z nás od tohto okamihu si nemôže byť istý tým, čo telefonuje, čo si píše cez SMS-ky. Toto všetko bude mať vláda pod vedením človeka z Trnavy k dispozícii.“, vyhlásil Fico.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (Úprava redakcie)

K problému sa vyjadrila aj exministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ktorá pripomenula, že bývalá vláda rozhodla o vývoji aplikácie slúžiacej na identifikáciu nositeľa koronavírusu, o ktorej sme ťa informovali aj my.

Aplikácia je vďaka senzorom schopná monitorovať pohyb používateľov a zistiť, či sa v posledných 14 dňoch niekto nestretol s nakazenou osobou. Aj týmto spôsobom chce štát docieliť, aby sa Slováci lepšie chránili pred šíriacou sa pandémiou.

Zatiaľ nie je známe, či má táto štátna aplikácia súvis s titulom, na ktorom pracuje aj firma Sygic. Člen predstavenstva spoločnosti Sygic, Michal Štencl, uviedol, že aplikáciu odovzdali štátu. Vzhľadom na dobu monitorovania stretnutí osôb a zaznamenávanie pohybu však nie je vylúčené, že sa môže jednať o rovnakú aplikáciu.

Ak by vláda podľa Sakovej schválila povinnú inštaláciu tejto aplikácie, pre Úrad verejného zdravotníctva je informácia, s kým sa nositeľ koronavírusu stýkal za posledných 14 dní, dôležitejšia ako „informácia, s kým hovoril, čo si písal alebo nedajbože, o čom telefonoval“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú