VLC 3.0.11 opravuje okrem iného aj vážnu zraniteľnosť s hodnotením závažnosti 7,8/10, ktorá umožňovala útočníkovi poslať na zraniteľné zariadenia malvér vo forme mediálneho súboru alebo cez stream.

Portál Windows Report upozornil na novú verziu známeho prehrávača VLC organizácie VideoLAN. Nová verzia 3.0.11 okrem iného opravuje aj vážnu zraniteľnosť, ktorú nahlásil bezpečnostný analytik Tommy Miur. Zraniteľnosť dostala označenie CVE-2020-13428 s hodnotením závažnosti 7.8/10, nakoľko umožňovala útočníkovi na diaľku poslať do zariadenia s nainštalovaným VLC prehrávačom špeciálne upravený kód.

Zraniteľnosť môže v lepšom prípade spôsobiť len zlyhanie prehrávača

Upravený  kód vo forme malvéru dokázal spôsobiť pretečenie buffera napadnutím paketizéra VLC H26X. Malvér mohol byť pritom doručený vo forme upraveného mediálneho súboru alebo prostredníctvom online streamu. Po otvorení takéhoto súboru alebo streamu sa malvér spustí a spôsobí pád prehrávača.

V horšom prípade umožní útočníkovi získať používateľské oprávnenia a spúšťať na napadnutom zariadení ľubovoľné skripty.

Aj keď je najpravdepodobnejšie len zlyhanie prehrávača, nie je možné vylúčiť aj horšiu alternatívu, ktorá by mohla viesť až k úniku osobných dát používateľov. V tomto smere je preto odporúčané používateľom VLC prehrávača aktualizovať ho na najnovšiu verziu čím skôr.

Hoci VLC prehrávač implementuje ochrany voči takýmto útokom, útočníci ich môžu obísť

Prehrávač využíva techniku náhodného rozloženia adresného priestoru (ASLR) pre ochranu pamäte, ktorá minimalizuje riziko útokov pred pretečením vyrovnávacej pamäte. Rovnako tak využíva aj prevenciu voči spusteniu dát (DEP) na ochranu pred účinkami škodlivého softvéru a vírusov. VideoLAN ale upozorňuje, že útočníci môžu tieto ochrany obísť.

Na druhu stranu získala organizácia upozornenie na zraniteľnosť od bezpečnostného analytika, čo znamená, že jej zneužitie nebolo zaznamenané v praxi. Je však známe, že mnoho používateľov využíva VLC prehrávač na pozeranie neoficiálnych streamov z nedôveryhodných zdrojov. Preto by mala byť aktualizácia v záujme práve týchto používateľov. Nová verzia je dostupná na stiahnutie prostredníctvom oficiálneho webu VideoLAN.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom