Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V súčasnosti existuje množstvo teórií snažiacich sa objasniť pôvod vody na Zemi, pričom viacero z nich predpokladá, že voda na povrchu našej planéty je mimozemského pôvodu. V najnovšej vedeckej teórii publikovanej v časopise Scientific Reports, na ktorú upozornil portál Phys, sa vedci domnievajú, že príčinou, prečo sa voda nachádza na povrchu našej planéty by mohla byť medzihviezdna organická hmota.

Ako by vyzerala naša planéta bez oceánov si dnes za pomoci najnovších vedeckých animácií už dokážeme predstaviť, avšak pôvod vody na Zemi je pre vedcov aj naďalej neobjasnenou záhadou.

Na základe doterajších výskumov a zistení sa predpokladá, že donorom vody nachádzajúcej sa na našej planéte bolo množstvo ľadových komét alebo meteoritov obsahujúcich hydratované kremičitany (hydrosilikáty), ktoré sa nachádzali za snežnou hranicou. Snežná hranica je miesto, kde v dôsledku nízkych teplôt látky slnečnej hmloviny, ako napríklad amoniak, voda alebo oxid uhoľnatý kondenzujú na pevné zrná ľadu.

Hmlovina NGC 6302. Zdroj: NASA, ESA and J. Kastner (RIT)

Nová experimentálna štúdia realizovaná vedcami z Hokkaidskej univerzity však túto teóriu vyvracia. Skupina vedcov, ktorú viedol Akira Kouchi, sa namiesto ľadu a silikátov zamerala pri svojom výskume na medzihviezdnu organickú hmotu. Podarilo sa im preukázať, že zahrievanie medzihviezdnej organickej hmoty pri vysokej teplote môže viesť k vytvoreniu veľkého množstva vody a čierneho oleja.

Skupina vedcov svoj výskum realizovala prostredníctvom laboratórne vytvorených medzihviezdnych molekulárnych oblakov. Aby tieto umelo vytvorené molekulárne oblaky boli čo najvernejšie svojmu medzihviezdnemu originálu, vedci vytvorili zmes látok obsahujúcu vodu, oxid-uhoľnatý a amoniak, ktorú následne vystavili ultrafialovému žiareniu.

Vytvorenú organickú hmotu následne zohrievali od 24 do 400 ℃ v diamantovej kovadline, teda v zariadení, v ktorom bola hmota vystavená vysokému tlaku medzi dvomi diamantovými nadstavcami.  Zohrievaná vzorka ostala konzistentná do teploty okolo 100 ℃, postupným zahrievaním sa pri 200 ℃ rozdelila, pri 350 ℃ sa začali tvoriť kvapky vody, ktoré sa zväčšovali s narastaním teploty a pri 400 ℃ sa okrem kvapiek vody vytvoril aj olej.

Proces zahrievanie organickej hmoty. Hideyuki Nakano et al., Scientific Reports

Vedci analýzou absorpčného spektra zistili, že hlavnou zložkou vyprodukovanej tekutiny bola čistá voda. Okrem toho chemická analýza vyprodukovaného oleja naznačila, že vyprodukovaný olej ma podobné vlastnosti ako ropa.

Podľa vedca Akira Kouchiho dosiahnuté výsledky preukazujú, že zdrojom vody na Zemi môže byť medzihviezdna organická hmota, ktorá sa nenachádza za snežnou hranicou. Navyše tvorba oleja, ktorú vedci pozorovali pri zahrievaní hmoty, odkazuje na fakt, že v minulosti sa na Zemi nachádzali oveľa rozsiahlejšie ropné zdroje ako sa doteraz predpokladalo.

Pomôcť objasniť skutočnosť, prečo je Zem jediná planéta v slnečnej sústave s veľkým množstvom vody na povrchu by mali aj budúce analýzy organických látok, ktoré so sebou prinesie z asteroidu Ryugu sonda Hayabusa 2 už koncom tohto roka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú