Temná hmota a jej vnik partia medzi najväčšie záhady modernej fyziky. Nová štúdia z Johns Hopkins University však tvrdí, že mohla vzniknúť už pred Veľkým treskom, informuje Science Alert.

Napriek tomu, že temná hmota tvorí približne 80 % hmoty vo vesmíre, veľa o nej nevieme. Podľa novej štúdie z Johns Hopkins University však mohla vzniknúť z častíc, ktoré sa objavili už v zlomku sekundy pred Veľkým treskom. Ukazuje taktiež nové spôsoby, ako ju pri pozorovaní identifikovať.

„Štúdia odhalila nové spojenie medzi fyzikou častíc a astronómiou. Ak temná hmota pozostáva z nových častíc, ktoré vznikli pred Veľkým treskom, majú jedinečný vplyv na spôsob rozdelenia galaxií. Toto spojenie možno použiť na odhalenie ich identity a poznatkov o časoch pred Veľkým treskom.“, uviedol astronóm a fyzik z Johns Hopkins University, Tommi Tenkanen, ktorý je autorom štúdie.

Zobraziť celú galériu (2)
Youtube / National Geographic

Kľúčová pri formácii vesmíru

Výskumníci ukázali, že temná hmota hrá kľúčovú úlohu pri formácii galaxii a ich zhlukov. Hoci to nie je priamo pozorovateľné, je známe, že temná hmota existuje vďaka jej gravitačným efektom, ktoré vplývajú na viditeľnú hmotu a formujú ju vo vesmíre, píše Science Daily. Použitím matematickej štruktúry vedci ukázali, že sa temná hmota mohla vytvoriť ešte pred Veľkým treskom počas obdobia známeho ako kozmická inflácia. Pri rýchlej expanzii vesmíru sa potom vytvorilo množstvo častíc nazývaných skaláre, z ktorých bola doteraz objavená iba slávna Higgsova častica.

Zobraziť celú galériu (2)
Youtube / How the Universe Works

Budúcnosť výskumov temnej hmoty je už za dverami

Štúdia tiež navrhla spôsob, ako sledovať pôvod temnej hmoty pomocou pozorovania jej efektov na viditeľnú hmotu vo vesmíre. „Aj keď je tento typ temnej hmoty príliš nepolapiteľný na to, aby bol objavený pri experimentoch s časticami, môžeme ho odhaliť pri astronomických pozorovaniach.“, dodal Tenkanen. Tiež tvrdí, že o temnej hmote aj jej pôvode sa v najbližších rokoch dozvieme viac, čo pripisuje štartu satelitu Euclid, ktorý chce Európska vesmírna agentúra vypustiť do vesmíru v roku 2022.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú