Astronómov neprestáva prekvapovať pomerne neďaleká exoplanéta, ktorú identifikovali pred viac ako dekádou a pol. Dostala meno Enaiposha a je označovaná aj ako GJ 1214b, pričom v najnovšej štúdii vedci upozorňujú na to, že v skutočnosti tento objekt spadá do úplne inej kategórie, než si mysleli. Ako informuje ScienceAlert, toto zistenie môže mať zásadný vplyv na ďalší výskum exoplanét.

Poznáme ju už dlhšie

Enaiposha obieha okolo červeného trpaslíka Orkaria vo vzdialenosti 47 svetelných rokov od Zeme. Objavená bola už v roku 2009 a svojou veľkosťou a hmotnosťou (2,7-násobok polomeru Zeme a 8,2-násobok jej hmotnosti) sa radí medzi exoplanéty typu mini-Neptún. Tento typ planét je charakteristický hustými atmosférami bohatými na vodík a hélium, no v niektorých prípadoch môžu mať aj kvapalné oceány.

Vedcov však Enaiposha neustále prekvapuje. Hoci bola pôvodne považovaná za mini-Neptún, nové pozorovania naznačujú, že má viac spoločného s Venušou – no vo väčšom meradle.

Pozorovania pomocou teleskopu JWST (James Webb Space Telescope) odhalili prítomnosť oxidu uhličitého v atmosfére tejto planéty. Ten tvorí až 96 % atmosféry Venuše, a preto sa táto exoplanéta zdá byť jej vzdialeným „súrodencom“. Výskum vedený astronómami Everettom Schlawinom z Arizonskej univerzity a Kazumasom Ohnom z Národného astronomického observatória Japonska naznačuje, že atmosféra novoobjavenej super-Venuše je zložená z kovov v nižších vrstvách a hustej aerosólovej vrstvy vo vyšších vrstvách, kde dominujú oxid uhličitý a ďalšie zlúčeniny.

Vizualizácia planéty Enaiposha a hviezdy, okolo ktorej obieha.
ESO/L. Calçada

Pozorovania sú stále náročné

Enaiposha má atmosféru tak hustú, že je extrémne ťažké do nej „nazrieť“. Aj napriek tomu, že jej vzdialenosť od Zeme a relatívna blízkosť k materskej hviezde umožňujú detailnejšie pozorovania, signály, ktoré vedci detegujú, sú veľmi slabé. Štatistická analýza ukázala, že tieto údaje si vyžadujú ďalšie potvrdenie.

Vedci zatiaľ pracujú s teoretickými modelmi, ktoré ukazujú, že Enaiposha by mohla byť prvým známym typom exoplanéty s atmosférou bohatou na kovy a s minimálnym množstvom vodíka. Ak sa tieto zistenia potvrdia, budeme musieť prehodnotiť naše chápanie štruktúry a evolúcie planét typu mini-Neptún.

Kategória „Super-Venuša“ by mohla otvoriť nové možnosti vo výskume exoplanét. Tieto planéty by boli veľké, extrémne horúce a obklopené atmosférou s vysokým obsahom oxidu uhličitého a kovových častíc. Enaiposha je príliš blízko svojej hviezdy na to, aby bola obývateľná, no jej výskum by nám mohol pomôcť pochopiť, ako sa podobné svety formujú a vyvíjajú v iných častiach galaxie.

Nie všetky sú tak stabilné

Kým mnohé exoplanéty majú zaručenú stabilitu na milióny či miliardy rokov, iné to šťastie nemajú a nachádzajú sa v posledných momentoch svojho života. Taký je aj prípad objektu BD+05 4868 Ab, o ktorom sme informovali nedávno. Stráca totiž obrovské množstvo materiálu pod neúprosným náporom svojej hviezdy a podľa výpočtov sa z nej každých milión rokov vyparí hmota rovnajúca sa objemu Mesiaca

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP