Za posledné roky zaznamenali pamäťové perifériá nielen rapídny nárast kapacity, ale aj prenosovej rýchlosti dát. Prenášanie veľkých súborov nám vďaka tomu zaberie omnoho menej času ako kedykoľvek predtým. V prípade, že máš to šťastie a vlastníš počítač obdarený SSD diskom, tak iste vieš, o čom je reč.

Práve SSD disky sú totiž známe svojimi skvelými parametrami, pričom klasické HDD disky schovajú bez námahy do vrecka. Možno si však netušil, že Intel v spolupráci s Micron Technology už od roku 2012 pilne pracuje na novej a ešte výkonnejšej generácii týchto pamäťových zariadení. Tá nesie názov 3D XPoint a jej rýchlosť je len ťažko uveriteľná. Narozdiel od technológie NAND, využívanej v dnes bežne dostupných SSD diskoch, nová technológia ponúka benefity v nižšej latencii, rýchlejšom čítaní a taktiež zapisovaní dát. Hovorí sa o rýchlostiach na úrovni 2 GB/s pri náhodnom čítaní a zápise. Presnejšie výsledky však prídu až o pár týždňov po dôkladnejšom otestovaní.

zdroj fotografie: Intel

Tieto vylepšenia si však, nanešťastie, vybrali svoju daň vo vyššej cene za jeden gigabajt. Za všetko hovorí cena vôbec prvého takéhoto disku, ktorý Intel začína počnúc dnešným dňom oficiálne predávať. Za 375 GB pamäťové zariadenie Intel Optane SSD DC P4800X si totižto gigant vypýta mastných 1415 €. Jedná sa o klasickú PCIe kartu, ktorá funguje na rovnakom NVMe štandarde, ako dnešné SSD-čka. Intel spracoval o svojom najnovšom tromfe viaceré publikácie, no, bohužiaľ, si väčšinu informácií o ňom starostlivo stráži.

Nenechaj si ujsť
Nová generácia Intel Xeon procesorov je tu. Oproti predchodcovi prináša až 56 % navýšenie výkonu

Základné testy sa však na povrch dostali a tie odhaľujú, že sa jedná o nového kráľa medzi pamäťovými médiami. V súčasnosti sa pre vyššiu cenu očakáva využitie tejto novinky najmä v podnikovej sfére. Časom sa ale jej cena pochopiteľne zredukuje, a tak sa stane atraktívnejšou aj pre bežných smrteľníkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP