Intel predstavuje nový rad Xeon procesorov – sériu E3-1200 v6. Celkovo je to osem rôznych procesorov, ktoré sú určené hlavne pre malé biznisy, malé servery a entry-level pracovné stanice. Oproti predošlej generácii prinášajú vylepšenia takmer vo všetkých oblastiach.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Nová Xeon séria, podobne ako minulý rok, je navrhnutá práve na rôzne pracovné využitia, ako prácu s videom, digitálny dizajn, tvorba virtuálnej reality a rôzne produkčné a distribučné záležitosti. V porovnaní so sériou E3-1200 v2, ktorá má rovnaké využitie a je najviac používaná, je rozdiel vo výkone vyše 56 %.


zdroj fotografie: Intel

S novým radom procesorov Intel prináša aj nové funkcie. Jednou z nich je SGX (Software Guard Extensions) – systém pre ochranu citlivých dát, ako sú napríklad kľúče používané v internetovej komunikácii. Ostáva samozrejme podpora pre ECC (Error-Correcting Code) pamäte. Ďalšou zaujímavou funkciou je podpora pre nové Intel Optane pamäte, o ktorých sme už písali.

Nenechaj si ujsť
Toto je tajná zbraň Intelu, ktorá spraví tvoj budúci počítač super-rýchlym

Intel
zdroj fotografie: Intel

Intel pri tejto sérii procesorov ostáva pri rovnakých čipsetoch ako pri predošlej sérii – C232 a C236. Ešte je vhodné spomenúť, že procesory s označením končiacim sa číslom 5 (napríklad E3-1275 v6) budú vybavené integrovanou grafickou kartou HD Graphics P630. Toto je „profesionálna“ verzia HD630, ktorá bude používať najnovšiu Intel Gen9 Graphics architektúru s taktovaním až do 1150 MHz. Celkovo bude v ponuke osem procesorov, pričom niektoré z nich dostanú neskôr počas roka verziu s nižším TDP.

Intel
Zdroj fotografie: anadtech

Samozrejme, musíme si uvedomiť, že oproti predošlým rokom bude mať Intel aj v tejto sfére konkurenciu. Alternatívou by mohol byť rad procesorov Ryzen 7 alebo Ryzen 5 od spoločnosti AMD. To sa však ukáže časom, nakoľko Intel stále vedie v celkovej rýchlosti jedno-jadrových operácií a v spotrebe svojich procesorov.

O autorovi
Ľubomír Macura
Stredoškolský študent a vyznávač moderných technológii. Vo voľnom čase jazdím na motocykli a venujem sa rôznym technickým záležitostiam.