Na svoj dlho očakávaný štart do vesmíru sa už dnes chystá satelit GOES-U zo série satelitov GOES-R, ktorých cieľom je zlepšenie pozorovacích schopností meteorologických družíc na geostacionárnej obežnej dráhe. Pre NASA tieto satelity buduje Lockheed Martin a na obežnú dráhu sa dnes má posledný z nich dostať na palube rakety Falcon Heavy.

Ako však upozorňuje portál Interesting Engineering, spolu so satelitom sa do kozmu dostane aj niekoľko technológií dôležitých nielen z vedeckého hľadiska. Zaujímavé je predovšetkým zariadenie EXIS z dielne univerzity Colorado Boulder, ktorého úlohou bude sledovanie aktivity Slnka. Prinesie tiež schopnosť, ktorá môže predbehnúť všetky ostatné pozorovacie zariadenia schopné detegovať slnečné erupcie.

Systém včasného varovania

Tento systém zariadení má fungovať ako systém včasného varovania pred slnečnými erupciami, pričom ich dokážu detegovať skôr než akékoľvek iné pozorovacie zariadenia vo vesmíre. Zem dokážu na takúto erupciu upozorniť v priebehu niekoľkých sekúnd a to vďaka dvom typom senzorov – XRS (röntgenový senzor) a EUVS (extrémny ultrafialový senzor).

Kým XRS dokážu pozorovať prvé známky slnečných erupcií, EUVS zase monitorujú výkyvy v slnečnej aktivite, ktoré môžu ovplyvniť našu atmosféru. To je možné napríklad prostredníctvom geomagnetických búrok, ktoré „nafukujú“ našu atmosféru a spôsobujú, že satelity na nízkych obežných dráhach čelia oveľa väčšiemu odporu. Práve americká spoločnosť SpaceX, ktorá dnes vynesie tieto zariadenia do kozmu na svojej rakete, už v minulosti prišla o vlastné satelity kvôli geomagnetickej búrke.

Štart je momentálne naplánovaný na 23:16, pričom SpaceX bude misiu vysielať prostredníctvom sociálnej siete X.com. Živé vysielanie poskytne aj NASA. Ako dodáva EverydayAstronaut, dva prídavné stupne sa opäť pokúsia o synchronizované pristátie, avšak centrálny stupeň bude kvôli potrebe vyššieho výkonu odhodený do mora. Náklad totiž váži až približne 5 ton a mieri na vysokú orbitu. Pôjde o už desiatu misiu tejto rakety.

Blíži sa náhrada

Falcon Heavy sa na určitú dobu stal najvýkonnejšou raketou v prevádzke, pričom naďalej ostáva špičkou vďaka pomerne nízkej cene. V zásobe má ešte množstvo dôležitých misií, avšak do prevádzky sa pomaly ale isto blíži jeho nevyhnutná náhrada, ktorou je Starship. Tá má znížiť cenu za lety do vesmíru niekoľkonásobne a zároveň unesie oveľa ťažší náklad.

Technologický skok vpred

Nový meteorologický satelit GOES-U, ktorý je hlavným nákladom dnešnej misie, má priniesť množstvo výhod, ktoré NASA približuje na svojej webovej stránke. Pomôcť má pri sledovaní hurikánov, búrok, tornád, monitorovaní požiarov a ich intenzity, dymu či aerosólov. Pomôcť majú aj pri meraní teploty povrchu morí a oceánov, ktorá je dôležitým ukazovateľom najmä počas klimatických zmien.

Prvý satelit z tejto série bol vynesený na orbitu v roku 2016, známy ako GOES-16. V roku 2018 ho nasledoval GOES-17 a v roku 2022 GOES-18. Podľa NOAA ide o najsofistikovanejší meteorologický satelit a poskytne aj mapovanie bleskov v reálnom čase.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú