Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prvé lety ľudskej posádky na Mars sú zatiaľ stále v nedohľadne, no vedci už teraz premýšľajú nad tým, akým spôsobom by sa tieto misie dali uskutočniť čo najefektívnejšie z finančného a časového hľadiska. Ako informoval portál Space, jednou z možností je aj prelet okolo Venuše.

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako hlúposť, veď Venuša sa predsa nachádza bližšie k Slnku, zatiaľ čo Mars je ďalej a my sme presne medzi týmito dvomi planétami. Tím astronómov a vedcov vedený planetárnym geológom Johnom Hopkinsom má však úplne iný názor.

Prelet okolo Venuše po ceste na Mars má hneď niekoľko výhod. Ako podotkol portál Futurism, prvou z nich je, že po ceste na červenú planétu by sa dal let spojiť s ďalšou misiou, ktorá by bola zameraná práve na Venušu. V podstate by sa tak dali vykonať „dve misie za cenu jednej“, čo ušetrí vesmírnej agentúre značný obnos peňazí.

SpaceX/YouTube

Ďalšou výhodou je časové okno, počas ktorého môže misia k Marsu štartovať. Vhodná vzájomná poloha Zeme a Marsu pre štart misie smerujúcej na červenú planétu sa opakuje iba raz za 26 mesiacov. To znamená, že astronauti by mohli byť na Marse uväznení na viac ako 1,5 roka. V prípade preletu okolo Venuše sa vhodné časové okno otvára každých 19 mesiacov, vďaka čomu by boli možné skoršie návraty astronautov späť na Zem.

Ďalším benefitom je využitie gravitačných polí Venuše na „zrýchlenie“ a pohon vesmírnej lode, čo nielen ušetrí čas, ale aj značný obnos paliva. V prípade komplikácií by sa pri preletoch okolo Venuše oveľa jednoduchšie prevádzal manéver späť na Zem.

NASA / KissPNG / SpaceX

V neposlednom rade by mohli astronauti počas blízkych preletov nad Venušou v reálnom čase ovládať drony a rovery na tejto stále pomerne neprebádanej planéte, čo na Zem prinesie nové, doposiaľ nevídané zábery.

Samozrejme, tento „nápad“ prináša aj niekoľko rizík. Tou najväčšou hrozbou je zrejme blízkosť Venuše k Slnku, čo by mohlo veľmi negatívne vplývať na zdravie astronautov. Je však iba na odborníkoch, aby zhodnotili všetky „pre a proti“. Či už sa rozhodnú v budúcnosti lietať na Mars priamo, alebo okolo Venuše, moment, kedy sa tak stane,  bude doposiaľ najväčším míľnikom ľudstva.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú