Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Predstaviť si svet bez smartfónov je v dnešnej dobe zložité. Inteligentné telefóny nám vložili do rúk veľa možností a stali sa bránou do digitálneho sveta. No spôsob, ako tieto technológie využívame, sa mení a postupne smerujeme k niečomu, čo môžeme nazvať ako po-smartfónová éra. 

História výpočtovej techniky si pamätá niekoľko momentov, ktoré radikálne zmenili spôsob, akým sme využívali digitálne zariadenia. Napríklad počítače priniesli interakciu prostredníctvom klávesnice a myši, no a o niekoľko desaťročí už prišiel nástup smartfónov s dotykovými displejmi. Práve toto je spôsob, akým ovládame naše zariadenia po väčšinu času dnes. Aj to sa však zmení.

V budúcnosti sa totiž môžeme pripraviť na to, že dominanciu smartfónov v každodennom živote preberú iné zariadenia. Môže ísť najmä o inteligentné okuliare či reproduktory so systémom umelej inteligencie, ale tiež kopa ďalších zariadení, ktoré čaká prerod z „hlúpej“ techniky na tú s označením „smart“. Keď v minulosti stáli myš s klávesnicou za veľkou používateľskou zmenou, v budúcnosti ich môžu napodobniť fotoaparáty a mikrofóny zabudované do inteligentných produktov.

„Poľudštená“ komunikácia s technológiami

Práca s technikou bude v ďalšej ére oveľa viac pripomínať našu komunikáciu s inými ľuďmi. Pri rozhovore s inou osobou rozprávame, gestikulujeme, ale tiež počúvame a sledujeme reakcie druhej strany. Práve sem smeruje vývoj toho, ako budeme pracovať s modernou technikou. Interakcia bude verbálna a vizuálna, a to je podmienené ďalším vývojom v niekoľkých oblastiach.

Interakcia hlasom a obrazom

Umelá inteligencia je čoraz komplexnejšia a dokáže plniť väčšie spektrum úloh. Dôležité je lepšie rozpoznávanie ľudskej reči a pochopenie kontextu slov. Zariadenia domácich asistentov, ako Amazon Echo či Google Home, majú najmä v USA čoraz väčšiu popularitu a interakcia s nimi pritom prebieha takmer výlučne hlasom. V budúcnosti sa takýto systém umelej inteligencie môže dostať do rôzneho typu smart zariadení.

Informácie budeme prijímať aj obrazom. Na vlastnom systéme rozšírenej reality pracujú giganti, ako Microsoft, Facebook či Google, a pokročilé funkcie z tejto oblasti prináša nedávno predstavený iPhone X. Vizuálne informácie z televízorov či smartfónov môže nahradiť projektovaný obraz, ktorý bude pracovať aj s okolitým prostredím.

Aký je teda záver?

Po-smartfónová éra, tak môže priniesť svet, ktorý plynule prepája realitu s technológiou a ponúka menej rozptýlení medzi jednotlivými svetmi. Vývoj týchto technológií má však ešte veľa pred sebou, no mikrofóny a fotoaparáty budú súčasťou nového spôsobu našej komunikácie s prostriedkami modernej technológie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú