Smútok, panika a hrôza sa zmocňovala tisícok ľudí, ktorí sa prizerali hrôzostrašnému požiaru legendárnej katedrály Notre-Dame. Ihneď po požiari sa začalo hovoriť o rekonštrukcii, pri ktorej môže pomôcť azda najdetailnejší laserový sken.
Nedávno sme ťa informovali o zaujímavom fakte, že katedrála Notre-Dame po hrôzostrašnom požiare môže byť zrekonštruovaná vďaka známej hernej sérii Assassin´s Creed. V článku sa objavila aj informácia z portálu Futurism o existencii detailného laserového skenu, ktorú má na svedomí historik Andrew Tallon. Poďme sa teda detailne pozrieť na to, ako bol jeho sken zhotovený a ako môže pomôcť.
Vďaka práci Tallona je katedrála Notre-Dame postavená v 13. storočí detailne zmapovaná. Už v roku 2015 bola za pomoci skenovania laserom budova v digitálnej forme uložená v archívoch. Táto práca priniesla revolúciu v našom chápaní toho, ako bola táto veľkolepá stavba postavená. Architekti tak budú mať k dispozícii ten najlepší základ k detailnej rekonštrukcii.
Detailný sken obsahuje vyše 1 miliardu bodov
National Geographic priniesol detailný popis toho, ako Tallon katedrálu skenoval. Celkovo využil pre skenovanie až 50 rôznych lokácií v okolí katedrály. Výsledné dáta skenu obsahovali jednu miliardu bodov. Skenovanie prebiehalo osadením lasera na statív vo zvolenej lokácii. Laser následne vysiela lúče vo viacerých smeroch od miesta, kde je postavený.
Lúč lasera je po dopade na povrch odrazený späť do zdroja, pričom sa zaznamená presná poloha bodu dopadu akejkoľvek steny, stĺpika či sochy. Pre presnú polohu umiestnenia každého bodu je meraný čas, ktorý ubehol vyslania lúča až po jeho návrat do zdroja. Každé meranie je zaznamenané ako farebný bod, ktorý je vo výsledku zobrazený v detailnom obraze podobne ako pixely digitálnej fotografie.
Rekonštrukcia bude napriek zachovaniu kamennej štruktúry trvať roky
Nakoniec bolo všetkých milión bodov sformovaných do precízneho 3D obrazca katedrály. Vzhľadom na presnosť lasera a počet zaznamenaných bodov je odchýlka merania necelých 5 milimetrov. Zostáva však otázka, čo všetko bude na katedrále potrebné zrekonštruovať. Podľa portálu The New York Times boli požiarom zničené podkrovia a strecha, pričom zhoreli pôvodné trámy ešte z roku 1220. Najhodnotnejšie artefakty a kamenná štruktúra zostali nedotknuté. Napriek vyzbieraným miliónom bohatých Parížanov sa očakáva, že rekonštrukcia potrvá roky.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Volkswagen predstavil nové Polo. Je vyspelejšie ako kedykoľvek predtým, no kľúčová motorizácia mu chýba

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov
Články, ktoré hýbu svetom

PRIPOMIENKA Facebook čelí novému megaproblému. Hackeri si vedia denne spojiť milióny e-mailových adries s používateľmi siete

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov

Začína éra sonického lietania: Viaceré spoločnosti už pripravujú prototypy. Jedna sa chystá zlomiť rýchlostný rekord
