Titul najväčšieho dátového centra na svete prevezme od čínskeho Range International Information Group v meste Langfang nové centrum, ktoré bude postavené v Nórsku. Ideálnejšie podmienky snáď ani nemohlo dostať.

Nové dátové centrum plánuje vybudovať spoločnosť Kolos s americko-nórskymi koreňmi. Nachádzať sa má v meste Ballangen, ktoré leží priamo v polárnom kruhu.

Masívne rozmery

Súčasné najväčšie dátové centrum má rozlohu približne 576 tisíc metrov štvorcových. Nová stavba v Nórsku sa bude rozliehať až na 600 tisícoch metrov štvorcových a bude mať štyri poschodia. Zo začiatku využije zhruba 70 MW elektrickej energie. Keď sa centrum po desiatich rokoch rozrastie, spotreba sa môže vyšplhať až na 1000 MW (väčšina dátových centier nepotrebuje viac ako 200 MW). Približne rovnaké množstvo spotrebúvajú aj dátové centrá Amazonu, no ten ich má rozmiestnené po celých Spojených štátoch a nie na jednom mieste ako Kolos.

dátové centrum
zdroj fotografie: Kolos

Nenechaj si ujsť
Vedci vynašli úplne nový internet. Takto bude fungovať
Kráľovské podmienky

Za normálnych okolností by boli náklady na prevádzkovanie takéhoto centra extrémne vysoké, no práve poloha v polárnom kruhu prináša podstatné výhody. Mesto sa nachádza v pomerne chladnom prostredí, takže spoločnosť nebude musieť utrácať nehorázne sumy za chladenie serverov. K dispozícii sú tiež chladné rieky, ktoré obsahujú množstvo vodných elektrární. Keď sa k vodným elektrárňam pripojí množstvo veterných, vzniká 100% obnoviteľná energia. Aj keď sa teda bude jednať o najväčšie dátové centrum na svete, na klímu vôbec nebude mať zlý dopad.

dátové centrum
zdroj fotografie: Kolos

Zháňajú financie

Samotná spoločnosť už dostala na projekt milióny dolárov od súkromných investorov, no ešte rokuje s americkou investičnou bankou o poskytnutie zvyšných nevyhnutných nákladov. Poloha centra navyše ponúka výhodu aj vo forme množstva optických káblov umiestnených pozdĺž železnice. Aby toho nebolo málo, neďaleko sa nachádza aj univerzita, ktorá produkuje 200 študentov s technologickým vzdelaním a možnosťou zamestnania sa v centre. Zatiaľ nie je známe, koľko dát bude vedieť dátové centrum uschovať alebo spracovať.

Pošli nám TIP na článokTech