Nissan predstavil na Tokijskom autosalóne nový koncept elektrického SUV-čka, ktoré nazval IMx. Novinka sa môže popýšiť viacerými novinkami, no jedna z nich bude naozaj netradičná. 

Futurizmus v jedinom automobile

Nový koncept SUV od Nissanu bude moderné elektrické auto ako sa patrí. Interiér s minimalistickým dizajnom s OLED panelom, futuristické prispôsobiteľné sedadlá a kopec inteligentnej elektroniky. Nebude chýbať ani ProPilot, ktorý je priamou konkurenciou autopilota v Teslách. Výrobca dokonca sľubuje dojazd až 600 kilometrov s eklektickým motorom, ktorý by mohol byť kľudne ekvivalentom spaľovacieho motora s výkonom 400 konských síl.

Netradičná novinka

Okrem futuristických funkcií, ktoré dokážu poblázniť nejedného technologického nadšenca, Nissan pridá do svojho elektrického SUV aj jednu netradičnú vymoženosť. Je všeobecne známe, že elektrické automobily sú veľmi tiché. Zatiaľ čo hlučné spaľovacie motory dokážu týmto upozorniť chodcov na svoju prítomnosť, elektrické vozidlá majú s týmto menší problém. Preto by mal nový Nissan „spievať,“ a tak upozorniť chodcov na svoju prítomnosť. Nissan nazval túto funkciu „Canto“ – po španielsky „Ja spievam“.

Ide hlavne o bezpečnosť

Tento problém sa prirodzene týka všetkých elektrických automobilov. Napríklad v tejto súvislosti bude Národná správa bezpečnosti cestnej premávky v USA vyžadovať, aby elektrické vozidlá vyrobené po roku 2019 vydávali zvuk pri rýchlosti pod 30 km/h. Avšak nepredpisuje, aký druh zvuku by to mal byť. Niektoré automobilky, ako napríklad Porsche, už vybavili svoje vozidlá umelo generovaným zvukom. Ten však určite neznie lákavo. Ako však bude znieť „spievanie“ Nissanu, zatiaľ nikto netuší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú