Vo filmovej ponuke sa raz za čas objavia kvalitné snímky, ktoré do kín putujú bez zbytočných fanfár a diváci ich tak veľakrát pred premiérou ani poriadne nezaregistrujú. Podobným spôsobom sa tento týždeň u nás predstavil aj hviezdne obsadený špionážny triler Operácia Black Bag, pod ktorý sa režijne podpísal legendárny Steven Soderbergh, režisér filmov ako Dannyho jedenástka či Erin Brockovich.

Ten sa počas svojej kariéry stál známym tým, že dokáže s ľahkosťou prešľapovať medzi hollywoodskymi kasovými trhákmi a experimentálnymi artovými kúskami. Operácia Black Bag sa pohybuje niekde uprostred. Na jednej strane prináša ostro vybrúsené dialógy či brilantné herecké výkony, na strane druhej zaujme komornou atmosférou s minimalistickou kamerou a iba jedinou krátkou akčnou scénou.

Ako rozpliesť pavučinu lží

Hollywoodske špionážne filmy posledné roky zväčša kopírovali súčasný trend diváckeho apetítu, a tým je nenáročná popcornová zábava. Okrem Nolanovej manipulácie s časom vo filme Tenet tak vznikali ľahko zabudnuteľné akčné tituly ako Fortunova hra či ultrapredražené fiasko od Netflixu s názvom Gray Man. Operácia Black Bag sa vracia do dôb špionážnych snímok, ktoré stavajú skôr na dialógoch a diváckej pozornosti než na akčných sekvenciách.

TMDB

Namiesto námetu zo studenej vojny sa Soderberg rozhodol zasadiť svoj príbeh do modernej doby a pribalil inovatívne prvky ako kontrola a ovládanie satelitov, útok dronov na diaľku či odčítavanie z pier pomocou umelej inteligencie.

Ústrednou postavou Operácie Black Bag je britský spravodajský dôstojník George Woodhouse (Michael Fassbender), ktorý je poverený odhalením úniku prísne tajného softvéru s kódovým označením Severus. Tento program schopný vyvolať jadrovú katastrofu sa dostal do rúk ruských extrémistov a v ohrození sú tak tisíce nevinných životov.

George má na vyriešenie prípadu len týždeň a podozrivými z úniku sú jeho štyria kolegovia, vrátane jeho vlastnej manželky Kathryn (Cate Blanchett), ktorá je tiež spravodajskou dôstojníčkou. George tak musí zorganizovať sériu manipulatívnych stretnutí, aby odhalil  zradcu vo svojom vlastnom tíme.

Medzitým sa musí vyrovnať s narastajúcimi dôkazmi naznačujúcimi, že Kathryn by mohla byť zapletená do úniku. George dáva jasne najavo, že nemá rád klamárov. To mu však jeho prácu v tajnej službe značne komplikuje, keďže je obklopený kolegami, ktorí sú v klamaní skutočnými majstrami a ich vzťahy sú navyše dosť chaotické.

Slovné prestrelky namiesto zbraní

Práve zaujímavé charaktery jednotlivých postáv a ich popreplietané vzťahy sú živnou pôdou pre neustále intrigy a tajomstvá, ktorých rozlúštenie je náročným sústom aj pre Georgeov chladný metodický prístup. Film s pomerne krátkou dĺžkou presahujúcou iba 90 minút nestráca čas a okamžite nás vťahuje do sveta vysokých stávok a špionážnych intríg, kde každý moment predstavuje kľúčový dielik do komplexnej skladačky.

TMDB

Vďaka skvelej kamere, rýchlemu strihu a napätiu medzi jednotlivými postavami dokáže Soderbergh strhnúť diváka aj v takých pokojných scénach, ako je úvodná večera pri stole, ktorá funguje rovnakým napínavým spôsobom ako sledovanie pyrotechnikov rozhodujúcich sa medzi ustrihnutím červeného alebo modrého káblika.

Soderbergh spolu so scenáristom Davidom Koeppom vytvorili svet, kde postavy namiesto zbraní vyťahujú zásobu presných slovných úderov, kde lojalita a zrada tancujú spolu v nebezpečnom rytme, kde každá scéna je dokonalou zmesou napätia a elegancie.

V momente, kedy George navyše začne trpieť počiatočnou paranojou, že medzi lovnou zverou vo vnútri organizácie by mohol byť aj on, sa tep diváka zo vzrušenia zvyšuje na maximum. Celé kúzlo filmu však nestojí len na kombinácii zábavného a inteligentného scenára, svoju významnú pečať do celkového výsledku dali aj tí, ktorí povestnému klbku jedovatých zmijí dali špecifický charakter.

Herecký mega koncert

Michael Fassbender je už známy tým, že sa do rolí chladnokrvných a stoických postáv narodil a jeho chodiaci detektor lží si náramne užíva aj v Operácii Black Bag. Zatiaľ čo ostatné postavy mu venujú nervózne pohľady, on sa spoza okuliarov snaží dekódovať každý ich pohyb a emóciu.

On, naopak, jedinú emóciu, ktorú dokáže prejaviť je vo vzťahu k svojej manželke Kathryn v podaní Cate Blanchett. Ich jemné iskrenie na pľaci síce vytvára akú-takú ohnivú chémiu, no aj kvôli krátkej minutáži je jej žalostne málo.

TMDB

Podobným spôsobom je v skratke načrtnutý aj vzťah Freddieho (Tom Burke) a Clarrisy (Marisa Abela), ktorého odolnosť otestuje zaujímavá scéna s vidličkou. Skupinku podozrivých dopĺňa psychiatrička Zoe, ktorá ironicky pozná všetky ich špinavé tajomstvá a ambiciózny agent James Stokes (Regé-Jean Page), ktorému hadia povaha schopného sa vyvliecť z akejkoľvek situácie dokonale sadla.

Zatiaľ čo ostatné postavy symbolizujú herných účastníkov bojujúcich o loptu, ihrisko neovláda nikto iný než bývalý James Bond – Pierce Brosnan. V úlohe Arthura Stieglitza, vedúceho spravodajskej agentúry, Brosnan stvárňuje postavu, ktorá balansuje medzi autoritatívnym vystupovaním a vnútornou neistotou spôsobenou podozreniami, že zrada pochádza priamo z jeho vlastných radov.

Krátka minutáž filmu ubližuje

Operácia Black Bag je síce zasadená do špionážneho prostredia a niekde tam vo vzduchu visí osud nevinných ľudí, vďaka svojmu odľahčenému tónu však občas pôsobí skôr ako analógia reality dnešného sveta, kde sa lož a tajomstvá stali bežnou súčasťou denného života a kedy v konečnom dôsledku môžu natrvalo rozbiť aj tie najsilnejšie partnerstvá a väzby.

Hoci film teda stavia predovšetkým na intelektuálnej a zábavnej hre „kto z koho“, je zjavným odkazom k témam ako oddanosť, dôvera či zrada. Fanúšikovia akčných Bondoviek či vážnych špionážnych drám ako Most špiónov tak môžu odísť z kina s miernym sklamaním, pretože Operácia Black Bag namiesto napínavých prestreliek a temnej atmosféry servíruje elegantne vyrozprávanú partiu šachu inteligentných protivníkov. To však neznamená, že by novinka strácala na kvalite – práve naopak.

TMDB

Jej sila spočíva v postupnom dávkovaní napätia, skvelo vystavaných dialógoch a hereckých výkonoch, ktoré dokážu držať diváka v strehu až do záverečných titulkov. Operácia Black Bag tak predstavuje svieži a premyslený pohľad na špionážny žáner, ktorý sa odvážne odkláňa od zaužívaných súčasných schém a do popredia stavia psychológiu postáv a ich vnútorné konflikty.

Menším sklamaním, ktoré nedovoľuje divákovi viac sa ponoriť do štúdie jednotlivých zaujímavých ľudských pováh, je samotná dĺžka filmu, ktorá výrazne znižuje šance pochopiť hlbšie motivácie postáv. Občas sa tiež zdá, že v snahe posunúť vyšetrovanie želaným smerom sa režisér odhodlá vložiť do príbehu rôzne pomocné scenáristické barličky, ktoré pôsobia unáhleným dojmom a často aj ako stávka na náhodu.

Napriek tomu je Operácia Black Bag stále prvotriednou zábavou, ktorá je v tohtoročnej sezóne prekvapivým a sviežim darčekom pre všetkých milovníkov kvalitne vystavaných a premyslených scenárov.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP