Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Za uplynulý rok sme sa na Slovensku stretli s mnohými bizarnými a absurdnými konšpiráciami, ktoré vznikli ako reakcia na aktuálne dianie. Mnohé dezinformácie však boli svojim obsahom často „pritiahnuté za vlasy“ a snažili sa verejnosť oklamať nezmyselnými výmyslami. Z doterajších konšpirácií o čipovaní Slovákov si uťahuje nový web, ktorý im údajne prezradí číslo čipu z uniknutých záznamov. Ide však len o recesiu.

O novovzniknutom webe informovala aj polícia na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá upozornila, že sa môže jednať aj o podvodnú stránku, ktorá zbiera mená ľudí kvôli možnému zneužitiu pri ďalšej činnosti.

Hoci samotný web na to spočiatku neupozorňoval, teraz už návštevníkov víta prehlásením, že sa jedná len o recesnú stránku, ktorá však nezbiera žiadne osobné údaje a dokonca ani cookies súbory pre svoje fungovanie.

Recesný web si strieľa z konšpirácií. Odhaľuje údajné čísla čipov

Rovnako tak ľudí upozorňuje na to, že žiadne čipovanie obyvateľstva pomocou vakcín proti koronavírusu sa nekoná, ako to v uplynulých týždňoch a mesiacoch šírili konšpirátori. Návštevník musí pred vstupom na web potvrdiť, že týmto informáciám porozumel.

„Pred návštevou stránky beriem na vedomie

  • Webová stránka slúži iba ako recesia.
  • Čísla čipov su náhodne generované na základe kombinácie mena a priezviska.
  • Vakcinácia ako aj testovanie sú overené a faktami potvrdené spôsoby ako predísť šíreniu nákazy COVID a iných chorôb.
  • Pri vakcinácií a testovani nedochádza k čipovaniu osoby!“ – informuje stránka návštevníkov.

Takýto web je preto potrebné brať s nadhľadom a trochou humoru. Vznikol totiž ako reakcia na bludy šíriace sa v dezinformáciách a konšpiráciách, ktorým nanešťastie uverilo v poslednom čase množstvo Slovákov. Vtipným spôsobom si tak „strieľa“ z nepravdivých informácií, ktoré sa šírili internetom.

Zobraziť celú galériu (3)
micro-chip.site/Snímka obrazovky

Samotná stránka má jednoduchý dizajn. Jej účelom je návštevníkov pobaviť a odhaliť im „praudu“ o čipovaní. Slováci si tak môžu nájsť číslo svojho (neexistujúceho) čipu podľa mena a priezviska. Poskytnuté informácie sú však generované náhodne a nič z toho, čo sa vo vyhľadávaní na tomto webe objaví, nie je založené na skutočných informáciách, ktoré údajne unikli z údajných záznamov o čipovaní Slovákov.

Do vyhľadávania je možné vložiť akékoľvek meno, no nie v každom prípade web odhalí číslo čipu. V niektorých vyhľadávaniach ľudí informuje o tom, že ešte len budú začipovaní a odhalí im aj dátum, kedy by sa tak malo stať. Pre tých, ktorí nechcú, aby boli informácie o čipe verejné, ponúka aj možnosť skrytia údajov.

Pri vyhľadávaní čísla čipu napríklad Zuzany Čaputovej, alebo aj iných osobách, stránka prezentuje informácie ako „utajené“. Taktiež nemusí byť isté, že vygeneruje informácie o čipovaní pre každé hľadané meno. V mnohých prípadoch totiž vyhľadávanie nenájde žiadny záznam.

Znova však upozorňujeme, že sa jedná o recesiu a získané informácie na stránke o čipovaní nie je možné považovať za pravdivé. Autor si však takýmto spôsobom vystrelili z konšpirátorov a ich doterajších správ, ktoré rozširovali po internete nielen na Slovensku. Tak čo, našiel si si aj ty číslo svojho čipu?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú