Aktualizované 20. septembra 2022: Slovensko-americké Tachyum dnes oznámilo, že úspešne spustili finálnu časť svojho základného softvérového balíka, ktorá zastrešuje BMC (Baseboard Management Controller), na emulačnom systéme Prodigy.

Tento míľnik umožňuje spoločnosti poskytnúť OEM a ODM partnerom kompletný balík softvéru a firmvéru pre pripravovaný superprocesor Tachyum Prodigy, o ktorom už Fontech informoval viackrát.

BMC sú špecializované kontroléry, ktoré monitorujú stav počítača alebo hardvéru vrátane porúch a vzdialenej správy. BMC pre Prodigy na siedmej generácii procesora pre správu servera spoločnosti ASPEED a na prvom BMC SoC na svete s 28-nanometrovou technológiou výroby.

OpenBMC je Kolaboratívny open-source projekt neziskového konzorcia Linux Foundation a snaží sa definovať štandardy pre štandardný balík BMC firmvéru, ktorý bude fungovať naprieč systémami vrátane podnikových, HPC (vysokovýkonné výpočty), telekomunikačných a cloudových dátových centier. 

Tachyum sa k OpenBMC pripojila v máji 2020.

“Sme nadšení, že úspešným pridaním BMC k už dokončeným UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), bootloaderom, Linux/FreeBSD, KVM, kompilátorom/debuggerom, knižniciam a natívnym aplikáciám sme zavŕšili naše úsilie o vývoj základného softvérového balíka,” povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum.

“Dokopy tento kompletný softvérový balík predstavuje základ superpočítačov, umelej inteligencie (AI) a cloudových riešení na platforme Tachyum. Môžeme sa tak sústrediť na integráciu čipu Prodigy s vysokoúrovňovým manažérskym softvérom pred jeho pripravovaným debutom,” dodal.

Prodigy poskytuje bezprecedentný výkon dátových centier a zároveň nižšiu spotrebu elektriny. Video zo spustenia BMC na emulácii Prodigy môžeš vidieť nižšie.

Pôvodný článok z 11. mája 2022: Spoločnosť Tachyum dnes predstavila Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, ktorý spája funkcie centrálnej procesorovej jednotky (CPU), grafického procesora (GPU) a špecializovaného procesora na spracovanie dát umelej inteligencie (TPU, Tensor Processing Unit) v jedinom procesore, čím výrazne zvýši výkon za mnohonásobne nižšiu cenu ako konkurenčné produkty.

Rodina čipov Tachyum Prodigy zahŕňa osem produktov, od najvýkonnejšieho 128-jadrového procesora až po 32-jadrovú verziu s najnižšou spotrebou. Spoločnosť cieli na široké spektrum trhov, ako sú cloudové riešenia, superpočítače, pokročilá umelá inteligencia či edge computing.

Prodigy ponúka štvornásobne vyšší výkon v porovnaní s najrýchlejším procesorom Xeon, má trikrát vyšší hrubý výkon ako procesor NVIDIA H100 v prostredí HPC a šesťkrát vyšší hrubý výkon pri trénovaní AI modelov a inferencií, a poskytuje až 10-krát vyšší výkon pri rovnakej spotrebe energie.

Hlavné výhody: 

  • 128 vysokovýkonných unifikovaných 64-bitových jadier s frekvenciou až do 5,7 GHz,
  • 16 radičov pamäte DDR5, 
  • 64 liniek PCIe 5.0,
  • podpora viacerých procesorov pre 4- a 2-socketové platformy,
  • rackové riešenia pre vzduchom aj kvapalinou chladené dátové centrá,
  • SPECrate 2017 Integer výkon približne 4x prevyšujúci Intel 8380 a zhruba 3-krát vyšší v porovnaní s čipom AMD 7763HPC,
  • výkon Double Precision Floating-Point je 3-krát vyšší v porovnaní s procesorom NVIDIA H100,
  • výkon AI FP8 6-násobne prevyšuje procesor NVIDIA H100. 

Na rozdiel od iných riešení CPU a GPU, čip Prodigy od spoločnosti Tachyum bol navrhnutý tak, aby priamo zvládal maticové a vektorové operácie a nie ako dodatočné funkcie. Ponúka až trikrát vyšší výkon ako najvýkonnejšie x86 procesory pre cloudové záťaže, trikrát vyšší výkon v porovnaní s najvýkonnejšími GPU pre HPC a šesťkrát vyšší výkon pre AI aplikácie.

Vzorkovanie Prodigy sa začne ešte v tomto roku, pričom sériová výroba je naplánovaná na prvý polrok 2023.

Čo ich čaká ďalej? Aj vstup na burzu

Spoločnosť Tachyum tiež nedávno oznámila, že aplikácie na slovenskom Prodigy už bežia v interaktívnom móde Linux so systémom symetrického multiprocesingu (SMPa jednotkou s pohyblivou rádovou čiarkou.

Úspešne spustený kód v interaktívnom režime je dôkazom stability systému a umožňuje spoločnosti prejsť k dodatočnému testovaniu pred odoslaním čipu do výroby (tzv. tape out) a vzorkovaním neskôr v tomto roku.

Tachyum

Tento míľnik je podľa tlačovej správy firmy znakom pokročilej úrovne vyspelosti čipu Prodigy, ktorá zahŕňa progresívne jadro procesora CPU, výkonné softvérové prostredie a nové hardvérové komponenty (IP – Intellectual Property) tretích strán. Spoločnosť sa tak priblížila k oficiálnemu predstaveniu produktu a naplneniu zámerov transformovať súčasné dátové centrá na ekologickejšie univerzálne výpočtové centrá, ktoré by dokázali „spúšťať“ procesy umelej inteligencie s kapacitou ľudského mozgu.

Ďalším míľnikom bude demonštrácia kompletného vektorizačného kompilátora, ktorá ukáže, že procesor Prodigy je na FPGA schopný bežať vektorizovaný kód.

„Veríme, že s novými IP v konečnom dôsledku zabezpečíme, že finálna verzia Prodigy bude fungovať lepšie, ako sa očakávalo. Už sa tešíme, ako trhu prestavíme náš procesor, a navždy tým zmeníme fungovanie dátových centier,“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO Tachyum.

Prečo univerzálny čip?

V súčasnosti musia podľa spoločnosti dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je podľa IT firmy neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby.

„Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier“, uvádza sa v tlačovej správe

Procesor Prodigy však môže podľa tvrdení firmy pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú umelú inteligenciu (AI), všeobecnú AI, bio AI aj neurónové siete, a k tomu aj bežné zaťaženie dátových centier na jednej homogénnej procesorovej platforme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú