Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

SSD disky sú tu s nami už nejakú dobu a za ten čas sa dočkali veľkej obľube. Ich cena je stále nižšia a nižšia, čím sa stávajú dostupnejšími a dnes si už len málokto vie predstaviť svoj počítač alebo notebook bez disku takéhoto typu.

Zásluhu na tom majú aj pamäte typu 3D NAND, ktoré patria medzi najdôležitejšie súčasné technológie. Ich vertikálne uloženie umožňuje čoraz väčšiu hustotu ich ukladania, čo vedie k čoraz väčšiemu navyšovaniu kapacity bez toho, aby sa plocha čipu zväčšovala.

Niekoľko terabajtové SSD disky realitou

Približne pre piatimi rokmi sa objavila prvá pamäť typu 3D NAND. Šlo o prvú generáciu V-NAND od spoločnosti Samsung a mala 24 vrstiev. V súčasnej dobe sa už využíva 64 vrstiev, pričom spoločnosť SK Hynix už pracuje na výrobe 72 vrstiev. Ešte v tomto roku by mala byť predstavená nová generácia, ktorá bude obsahovať až 90 vrstiev, čo je o 40 % viac ako dnes. Zároveň by sa mala výška jednej vrstvy znížiť o približne 20 %.

Nenechaj si ujsť!
K markantnému zrýchleniu tvojho PC ti stačí málo: Nakopne ho toto bleskové 240 GB SSD za minimálnu cenu

Výrobcovia Toshiba či Western Digital však plánujú do konca roka začať s masovou výrobou 96 vrstvových čipov. Plán pre budúce roky je taký, že sa výška vrstvy zníži ešte viac a v roku 2021 sa budu vyrábať pamäte, ktoré budú mať viac ako 140 vrstiev. To si však vyžaduje už použitie nových materiálov.

Pre bežného zákazníka to znamená jediné. Potencionálne nižšia cena, no hlavne väčšie SSD disky, ktoré by mohli mať rádovo niekoľko terabajtov. Práve v tomto spočíva ich najväčšia nevýhoda. Po novom by tak konečne mohli prekonať klasické platňové disky, ktoré sú stále hojne využívané, hlavne pre ich veľkú kapacitu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú