Jeden z najväčších hospodárskych konfliktov v dejinách ľudstva môže trvať až do budúcoročných volieb amerického prezidenta. Ako je už dobre známe, všetko sa začalo nariadením Donalda Trumpa, vďaka ktorému sa čínska spoločnosť Huawei dostala na čiernu listinu. Postupne s ňou prestalo spolupracovať viacero amerických technologických firiem.

V celom konflikte hrá hlavnú úlohu technologický gigant Huawei spolu s americkou vládou. Pridala sa aj čínska vláda, ktorej zámerom je spor čo najrýchlejšie vyriešiť. Huawei sa totiž nachádza v obrovských problémoch. Jednou z prvých spoločností, ktoré zareagovali na nariadenie amerického prezidenta bol, Google. Ten sa rozhodol obmedziť čínskej firme prístup k svojmu operačnému systému Android spolu so službami Google.

YouTube (úprava redakcie)

Neskôr sa k pozastaveniu obchodných stykov pridali aj ďalšie firmy, ako Microsoft, Intel, NVIDIA, Qualcomm, Broadcom či britské ARM. Izolácia firmy od softvéru a kľúčových komponentov potrebných na výrobu smartfónov a počítačov by mohla spoločnosť Huawei položiť na kolená.

Čínu však netreba podceňovať

Predstavitelia firmy Huawei vyhlásili, že už dlhšie vyvíjajú svoj vlastný operačný systém a potrebné komponenty majú nakúpené na rok dopredu, pričom sa pripravujú aj na vývoj vlastných čipov. To však nemusí stačiť, nie je totiž ešte isté, na akom princípe bude vlastný operačný systém fungovať. Hovorí sa, že by mal byť kompatibilný so službami od Google, no nie je jasné, či k ním bude mať Huawei vôbec legálny prístup.

Huawei

V súvislosti s náhradou Obchodu Play sa spomína spolupráca firmy Huawei s obchodom Aptoide, ktorý ponúka vyše 900 tisíc hier a aplikácií. V tomto prípade síce ide o naozaj obrovský výber, no otázka znie, či bude obsahovať aj aplikácie, na ktoré sú používatelia zvyknutí a ktorých sa nebudú chcieť vzdať.

Odborníci navyše tvrdia, že príliš dlhý výpadok od amerických súčiastok a komponentov by mohol Huawei paralyzovať. Huawei je totiž svetovým lídrom v 5G technológii a práve obchodná vojna by mu mohla sťažiť pokračovanie v zavádzaní bezdrôtových technológií na celom svete.

Podľa Trumpa na obchodnú vojnu doplatí Čína a nie USA

Od Číny je závislých viacero amerických firiem, ktoré môžu prísť o čínsky trh. Medzi firmy, ktorých sa konflikt môže dotknúť najviac, patrí jednoznačne Apple. Kým vývoj a návrh nových Apple produktov, vrátane ich komponentov, prebieha v USA, výroba je realizovaná v Číne. Spojené štáty majú na tieto produkty vyrúbiť až 25 % daň, ktorá sa však môže týkať aj samotných komponentov technologických zariadení. Ceny iPhonov, Apple Watch, iPadov a ďalších zariadení sa po zavedení 25 % dane poriadne zvýšia, čo sa rozhodne nebude páčiť domácim zákazníkom.

Už tak vysoké ceny sa môžu stať ešte vyššími. Pritom je potrebné uvedomiť si fakt, že v Číne sa nachádza obrovské množstvo firiem a tovární, ktoré dokážu vyrobiť rôzne komponenty na výrobu smartfónu za veľmi nízke ceny. Preto nie je náhoda, že Apple svoje zariadenia necháva vyrábať práve tam. Okrem lacnej pracovnej sily je veľmi dôležitá aj zručnosť miestnych pracovníkov.

Spoločnosť IHS odhadla, že materiály na iPhone X stoja 370,25 dolárov, no jeho predajná cena je takmer trojnásobná. Podľa odhadov, ak by sa iPhony začali vyrábať v USA zo súčiastok vyrobených v zahraničí,  konečná cena by vzrástla približne o 30 až 40 dolárov na jeden kus. Ak by sa iPhone vyrábal v USA spolu so súčiastkami vyrábanými v Spojených štátoch, cena by bola vyššia až o 100 dolárov, čo by bol v rámci konkurenčného boja pre Apple výrazný problém.

Aj ďalšie americké firmy môžu mať problémy

Clá môžu poškodiť ďalšiu americkú spoločnosť, Mountain Pass Materials, ktorá do Číny vyváža polotovary obsahujúce vzácne kovy. V Číne sa z nich spracujú prvky, ktoré sa používajú v rôznych magnetoch, smartfónoch, priemyselných komponentoch a elektronike.

Drvivá väčšina spracovaných prvkov sa vracia späť do USA, pričom sú následne použité vo výrobe rôznej elektroniky. Čína kontroluje približne 80 % celosvetového spracovania vzácnych kovov. Bez týchto materiálov sa nedajú vyrobiť ani GPS zariadenia či vojenské výstroje, čo by znamenalo vznik vážnych problémov pre americkú ekonomiku a zbrojný priemysel, uviedol portál Fortune.

Portál TheVerge informoval, že podľa analýzy spoločnosti HSBC môžu byť zasiahnuté aj ďalšie technologické firmy, ako napríklad výrobca čipov Qualcomm. Ten má podľa analýzy až 65 % svojich príjmov, ktoré pochádzajú z podnikania s čínskymi firmami. V analýze sa spomína aj Broadcom s 54 %, Micron s 51 %, ale aj AMD, Intel či Texas Instruments, ktoré majú aspoň štvrtinu svojich príjmov naviazaných na obchod s Čínou.

Nech už to dopadne akokoľvek, je takmer isté, že najviac na to budú doplácať opäť spotrebitelia, pričom k prípadnej dohode medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta sa zatiaľ neschyľuje. Celý svet bude preto v očakávaní, ako sa celá situácia bude aj naďalej vyvíjať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP