Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Štát rozdal od začiatku pandémie koronavírusu finančnú podporu vo výške vyše 2 miliárd eur. Podľa premiéra Eduarda Hegera minulo Slovensko na boj s pandémiou už vyše 8 miliárd eur, no spomenutá čiastka pre koronadotácie nebola tak úplne transparentná. Vláda neinformovala o tom, komu a v akej výške pomohla koronadotáciou.

Nezisková organizácia Transparency International Slovensko preto spolu s občianskym združením Alvaria vytvorili špeciálny web, ktorý detailne informuje o rozdeľovaní financií v 6 dotačných schémach.

Koronadotácie mali podľa štátu pomôcť podnikateľom a zamestnancom zvládnuť náročné finančné obdobia počas pandémie, počas ktorých im vláda prispela nemalými sumami. Ako sa však ukázalo, mnohé podniky a špekulanti neužili túto podporu na neoprávnené čerpanie financií z dotácií. Následne sa ale stali títo žiadatelia cieľom kontrol a množstvo peňazí museli vrátiť späť.

Transparentný prehľad o koronadotáciách

Štát ale verejnosti svojvoľne neposkytuje žiadny detailný prehľad o tom, koľko peňazí poslal a ktorí žiadatelia ich dostali. Úlohu vlády v tomto smere preto dobrovoľne nahradili členovia Transparency International Slovensko a OZ Alvaria, ktorí prepojili dôležité databázy a tabuľky s informáciami o koronadotáciách do prehľadného systému vo webovej aplikácii vytvorenej pomocou analytického nástroja Power BI.

Snímka obrazovky/Redakcia

V tomto prostredí si tak môže každý Slovák skontrolovať, ako štát nakladal s koronadotáciami z verejných financií a komu ich schválil. Samotná aplikácia má intuitívne používateľské prostredie a prehľad o koronadotáciách rozdelený do 8 samostatných častí.

NEPREHLIADNI
Slovensko sa zmení: Vláda odklepla masívnu štátnu vodíkovú stratégiu, dotácie na elektromobily ale skôr ako v 2022 nebudú

V nich si vie používateľ pozrieť štatistické údaje, nájsť prijímateľa koronadotácie podľa názvu alebo IČO, nájsť dotácie pre prenajímateľov a nájomcov, ako aj filtrovať prijímateľov podpory, pozrieť si histrogram alebo tiež zistiť, v ktorom kraji boli najvyššie dotácie.

Snímka obrazovky/Redakcia

Dáta aplikácie sú navyše prepojené aj s údajmi z platformy Finstat, ktorá poskytuje napríklad informácie o tržbách a ziskoch spoločností spred obdobia pandémie a následne ich aplikácia graficky porovná s tržbami a ziskmi počas koronakrízy. Transparency International Slovensko plánuje tieto dáta a informácie v aplikácii aktualizovať aj počas tretej vlny pandémie aspoň raz mesačne.

Mnohé potrebné dáta však od ministerstiev a firiem prichádzajú s oneskorením. Objavili sa aj prípady, kedy štátne podniky odmietli údaje poskytnúť. „Štátna Eximbanka a Slovenská záručná a rozvojová banka nám napríklad odmietli sprístupniť informácie komu a v akej výške cez ne poskytlo ministerstvo financií pomoc vo forme koronaúverov a bankových záruk“, informuje Transparency International Slovensko na webe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú