V New Yorku prebehli pred 3 týždňami voľby nového starostu. Spomedzi kandidátov nakoniec vyhral bývalý policajný kapitán Eric Adams, ktorý už do svojich predvolebných sľuboch zahŕňal aj plány s kryptomenami.

Z mesta chce údajne spraviť centrum kryptomien a sám požiadal, aby mu boli prvé  tri výplaty vyplatené v bitcoine, informuje The Verge. Týmito plánmi tak nasleduje starostu Francisa Suareza z Miami.

New York sa chce stať centrom kryptomien

Zatiaľ kým sa v niektorých krajinách sveta kryptomeny stále vnímajú ako hrozba finančného systému, v iných kútoch zasa vidia v tomto platidle obrovský potenciál.

Kontrast medzi Čínou a USA je aj v tomto smere veľmi veľký. Kým taká Čína vehementne proti kryptomenám bojuje a silou-mocou sa snaží o ich zastavenie, hoci ľuďom rozdáva vlastný digitálny juan, za veľkou mlákou víta čoraz viac miest a štátov kryptomeny s otvorenou náručou.

Veľké „haló“ spravil aj spomínaný starosta Miami, ktorý prednedávnom prehlásil, že chce docieliť, aby boli mestskí zamestnanci vyplácaní v bitcoine. „Chceme byť na ďalšej vlne inovácií,“ podotkol podľa The New York Times Suarez. Ten chce dokonca presadiť v meste aj vlastnú kryptomenu MiamiCoin.

Okrem tohto veľkomesta sa podobným smerom vydáva New York s novým starostom na čele, ktorý aj po zvolení stále plánuje presadzovať využitie kryptomien. Okrem troch výplat v bitcoine chce starosta New Yorku spraviť zo svojho mesta centrum kryptomien a ďalších moderných inovačných technológií.

Freepik

Týmito správami tak vyslal obyvateľom mesta, ale aj celému svetu, jasnú správu o prijatí kryptomien, aj keď sa sčasti môže jednať aj o akýsi „detinský“ súboj s jeho starostovským rivalom z Miami. Práve do tohto mesta totiž prednedávnom svoje pôsobisko z New Yorku presunul projekt Blockchain.com a aj Salvádor ohlásil verejné prijatie bitcoinu počas konferencie v Miami.

V poslednom čase to teda vyzerá tak, že Amerika svoj prístup ku kryptomenám razantne zmenila. Z odsudzovania a boja proti nim začala robiť kroky, ktoré pomaly uvoľňujú kryptomenám cestu. Dôkazom je aj nedávne oznámenie Komisie pre kontrolu cenných papierov o vstupe prvého obchodovateľného ETF fondu zameraného na bitcoin futures, informuje CNBC.

Keď sa iní o kryptomeny bijú, Slovensko ich zdaňuje extrémnymi sadzbami

Adopcia kryptomien vo svete sa však líši a zatiaľ stále platí, že mnohé krajiny sú voči nim skeptické, i keď pomaly svitá na lepšie časy. Kryptomeny si totiž prešli za posledné 4 roky obrovským vývojom a dnes sú vnímané v inom svetle aj samotnými vládami.

A hoci sa v USA schyľuje k podpore kryptomien, u nás na Slovensku takéto správy zrejme nebudeme ešte dlho počuť. Koniec-koncov o tom svedčí aj fakt, že daň z kryptomien u nás dosahuje jednu z najvyšších úrovní v celej Európskej únii a vyzerá to tak, že sa to nezmení ani v najbližšom čase.

Ministerstvo financií SR totiž vo vyjadrení pre redakciu FonTech.sk vyvrátilo tvrdenia MInisterstva hospodárstva SR a uviedlo, že žiadne zmeny v princípoch zdaňovania kryptomien na Slovensku ani v EÚ nepredpokladá a daňová a odvodová sadzba tak podľa rezortu ostane na vysokých 33 %, respektíve 39 %. Detailne sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú