Kým najsilnejšia armáda na svete polemizuje o vývoji novej stíhačky šiestej generácie so schopnosťami, aké sme doteraz ani nevideli, protivník ukázal hotový kus. Ako upozorňuje Interesting Engineering, zahliadnutá stíhačka z Číny môže byť pre USA zásadnou hrozbou a k jej vývoji sa údajne vyjadrili aj vedci, ktorí pri vývoji použili netradičný prístup a materiály.

Predbehla Čína dobu?

Podľa správy ich inovácia posúva limity stealth technológií prostredníctvom viacuhlového radarového osvetlenia vo všetkých frekvenčných pásmach. Tím vedený Zhou Haiom, výskumníkom z oddelenia stealth technológií AVIC Chengdu Aircraft Design and Research Institute, tvrdí, že materiály musia byť schopné absorbovať vysokofrekvenčné elektromagnetické vlny z pokročilých vojenských radarov.

Podľa nich musí byť tento materiál ľahký, tenký a schopný obísť nízkofrekvenčné anti-stealth radary. Štúdia publikovaná v recenzovanom čínskom časopise Advances in Aeronautical Science and Engineering zdôrazňuje, že materiály musia odolávať radarom z rôznych smerov.

Vedci tiež navrhli testovanie veľmi slabých elektromagnetických vĺn z výfukových trysiek, aby sa overila účinnosť stealth povlakov v motoroch. Tieto štandardy boli údajne použité pri výbere materiálov pre nový čínsky stealth bojový lietadlo.

Lietadlo opísané v štúdii pravdepodobne zodpovedá novej čínskej stealth stíhačke, ktorá bola údajne viditeľná počas letu nad Chengdu v provincii S-čchuan 26. decembra – na narodeniny Mao Ce-tunga.

Lietadlo má unikátny dizajn bez chvosta a modifikované delta krídlo. Letové testy sa údajne uskutočnili na letisku továrne Chengdu Aircraft Corporation. Správy naznačujú, že toto lietadlo môže byť prvým stíhačom šiestej generácie na svete. Je vybavené troma motormi, pričom jeden z nich nasáva vzduch z vrchnej časti trupu.

USA si musia pohnúť

V skutočnosti zatiaľ nie je jasné, aké schopnosti táto nová stíhačka ponúka a v akej fáze je jej vývoj, dodáva NewAtlas. Keďže si tieto tajomstvá Čína pochopiteľne veľmi dobre stráži, verejnosť nevie či jej sériová výroba vzdialená roky, či sa dovtedy nejak významnejšie zmení alebo či dokonca už započala. S väčšou pravdepodobnosťou však ide o prototyp, ktorý využíva armáda na testovanie.

Spojené štáty medzitým len nedávno uznali, že stíhačku šiestej generácie predsa len potrebujú, o čom sme informovali v samostatnom článku. Stále pritom nie je isté kto ju vyvinie, koľko bude stáť a aké vlastne budú požiadavky. Jedným zo zásadných problémov sú financie potrebné na vývoj a konštrukciu, avšak hrozba z Číny môže celý tento proces urýchliť.

K podobným incidentom došlo v minulosti, keď Sovietsky zväz predstavil špičkovú stíhačku a USA rýchlo reagovali vývojom ešte výkonnejšieho stroja. V niektorých prípadoch sa pritom ukázalo, že sovietsky náprotivok nebol ani zďaleka tak schopný, ako sa ZSSR tváril.

Nejde len o stíhačky

Cieľom NGAD je vyvinúť pokročilú stíhačku, ktorá by mohla nahradiť F-22 Raptor, čím by sa naďalej zabezpečila dominancia amerického letectva vo vzduchu. Súčasťou tejto iniciatívy je aj bezpilotné lietadlo Collaborative Combat Aircraft (CCA), ktoré by fungovalo ako „lojálny krídelník“ pre hlavnú stíhačku. Cenovo sa má vyrovnať stíhačkám F-35, čo je však podľa mnohých nemožné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP