Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hľadanie exoplanét nie je vôbec jednoduchá úloha. Napriek veľkým vzdialenostiam a technickým obmedzenia sme dokázali k dnešnému dňu objaviť viac ako 4800 exoplanét v približne 3580 planetárnych systémoch. Tentokrát sa však podarilo objaviť jednu veľmi špeciálnu. Na tému upozornil portál SciTechDaily

Pátranie po exoplanétach

Väčšina exoplanét bola objavená priekopníckym vesmírnym observatóriom Kepler, ktoré vedcom poskytolo množstvo dôležitých údajov. Tie vedci spracovali, odstránili šumy, umelé artefakty v snímkach a hľadali v pravidelné poklesy jasnosti hviezd, ktoré by mohli naznačiť prítomnosť planét.

Samozrejme okrem vesmírnych observatórií disponujeme aj modernými pozemskými teleskopmi, ktoré vedia byť veľmi nápomocné. Jedným z nich je aj teleskop ALMA, ktorý nedávno objavil unikátny vesmírny disk. Podobný dokonca kedysi obiehal okolo Zeme a vytvoril Mesiac. Presnejšie je ALMA  (Atacama Large Millimeter Array) sústava 66 rádioteleskopov ležiacich v čilskej púšti Atacama.

Najnovšie údaje získané z tohto zariadenie teraz preskúmali astronómovia z UNLV (University Of Nevada, Las Vegas), ktorí analyzovali tri prachové prstence nachádzajúce sa v okolí troch vzdialených hviezd. Výsledky analýz a pozorovaní sú publikované v periodiku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Nezvyčajná medzera v disku

Ako píše portál EarthSky, autori štúdie pozorovali trojhviezdny systém GW Orionis (GW Ori) nachádzajúci sa v súhvezdí Orión. Pozorovaný trojhviezdny systém je obklopený masívnym protoplanetárnym diskom plným prachu a plynu. Prach v tomto disku sa rozprestiera na vzdialenosť až 400 AU, zatiaľ čo plyn je prítomný až do vzdialenosti 1300 AU.

Trojhviezdny systém GW Orionis. ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), ESO/Exeter/Kraus et al.

V protoplanetárnom disku bola objavená veľmi výrazná medzera, ktorá podľa nových zistení v sebe ukrýva planétu. Ak sa tieto zistenia ukážu ako pravdivé, potom by predmetná planéta bola prvou objavenou planétou, ktorá obieha okolo troch hviezd súčasne.

Treba upozorniť, že planéty v trojhviezdnych systémoch už boli objavené aj skôr. Tie však obiehali len okolo jednej z hviezd a nie okolo všetkých troch.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Letela len 200 km od Merkúru. Slováci sú súčasťou historickej vesmírnej misie, prispeli unikátnym zariadením

Objavená medzera je od centrálnych hviezd vzdialená približne 100 AU, zatiaľ čo jednotlivé hviezdy sú vzdialená 1 AU, respektíve 8 AU. Presnejšie je hviezda A od hviezdy B vzdialená 1 AU a hviezda C sa nachádza o ďalších 8 AU ďalej.

Treba však upozorniť, že samotnú planétu, ktorá by mala ležať 1300 svetelných rokov od Zeme, nie je vidieť, takže vedci so 100 % istotou nedokážu povedať, či tam je. Z tohto dôvodu skúmali rôzne možnosti pôvodu tejto medzery, vrátane toho, že vznikla vďaka krútiacemu momentu troch hviezd.

Simulácie po zostrojení komplexného modelu GW Ori však ukázali, že za vzniknutú medzeru pravdepodobne môže planéta, prípadne viacero planét o veľkosti Jupitera. Joviálne planéty alebo plynné obry sa totiž podľa hlavného autora štúdie v planetárnych systémoch formujú ako prvé.

Hoci vedci zatiaľ nedisponujú rukolapným dôkazom o prítomnosti planéty, ďalšie pozorovania prostredníctvom teleskopov ALMA by mohli poskytnúť priamy dôkaz.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú