3. Citadel (Prime Video)

TMDB

Streamovacia služba Prime Video so svojím obsahom už viackrát trafila vedľa, jedným z najväčších prešľapov však ešte na dlhú dobu zostane špionážny projekt Citadel. Víziou v tomto prípade bolo vytvoriť obrovský akčný svet poskladaný z rôznych príbehov, ktoré by spolu navzájom súviseli a neustále sa medzi sebou rozvíjali.

Plánom Amazonu bolo vytvoriť akčno-špionážnu verziu superhrdinského sveta Marvelu. Amazon mal víziu, peniaze, veľké herecké hviezdy, nakoniec však celý projekt pochovala už prvá novinka.

Streamovacia služba stavila na hviezdu Hry o tróny – Richarda Maddena, ktorému na obrazovke asistovala známa indická herečka a speváčka Priyanka Chopra. Na akčnom seriáli sa podieľali aj bratia Russovci, tvorcovia úspešných filmov Avengers, z ambiciózneho projektu sa vo výsledku stal symbol plytvania a produkčných problémov.

Citadel po premiére doplácal na tuctovú zápletku a predvídateľný dej, ako aj nevýrazné postavy, ktoré spoločne bojovali proti zlovestnej organizácii. Nedostatky sa rýchlo prejavili aj na hodnoteniach, ktoré boli len veľmi vlažné. Seriál medzi divákmi ničím nerezonoval a prakticky hneď po premiére išiel do zabudnutia. S 300 miliónovým rozpočtom za šesť epizód sa Citadel stal jedným z najdrahších televíznych titulov histórie. A tiež najzbytočnejších.

Dôkazom je aj skutočnosť, že univerzum sa po premiére hlavného seriálu rozrástlo ešte o dva ďalšie seriály – taliansky Citadel: Diana a indický Citadel: Honey Bunny. Ani jeden z nich už Amazon nahlas nepropagoval a do ponuky ich zaradil v absolútnej tichosti. Experiment sa nezaobišiel bez následkov a s prispením ďalších prešľapov stál miesto šéfku obsahu v Prime Video, Jennifer Salke.

2. Marco Polo

Produkčná spoločnosť The Weinstein Company začala natáčať druhú sériu televízneho seriálu Marco Polo. Zahraničný štáb, ktorý tvorí viac ako 350 ľudí a 120 komparzistov z 20 krajín sveta, natáčal aj na Slovensku. Na snímke zábery z natáčania v Súľovských vrchoch. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Netflix ešte v roku 2014 predstavil svoju televíznu vlajkovú loď v podobe dobrodružného seriálu Marco Polo. Cieľ bol v tomto prípade jasný a historická novinka mala nadviazať na úspech vtedajších úspešných ság ako Hra o tróny alebo Vikingovia. Príbeh jedného z najznámejších cestovateľov tvorcovia zasadili do neopozeraného prostredia Ďalekého východu, kde diváci sledovali odvážnu odyseu Marca Pola na pozadí konfliktu mongolskej a čínskej ríše.

Americkí tvorcovia si pre natáčanie scén z ázijského dobrodružstva vybrali práve Slovensko a známa produkčná spoločnosť Weinstein Company sa u nás rozhodla preinvestovať viac než 2,1 milióna eur. Zahraničný štáb, ktorý tvoril viac ako 350 dobrovoľníkov a 120 komparzistov, pre natáčanie využil viaceré slovenské známe lokality vo Vrátnej, Slovenskom raji či Súľovských vrchoch.

Slovenské kulisy ani atraktívny námet seriálu na divácky úspech sami o sebe nestačili. Netflix sa strelil do nohy viacerými zlými rozhodnutiami, napríklad obsadiť do titulnej role neznámeho talianskeho herca Lorenza Richelmyho, ktorý veľkovýpravný seriál nedokázal potiahnuť. Príbeh sa rovnako utápal v nelogických zvratoch, chýbala mu konzistentná dramaturgia, ktorá by udržala divácky záujem počas celej série.

Netflix si bol úspechom Marca Pola taký istý, že ešte pred premiérou druhej série potvrdil aj pokračovanie. Služba do dvoch priemerných sérií naliala viac ako 200 miliónov dolárov a dobrodružný seriál so slovenským rukopisom je dodnes považovaný za jednu z najdrahších chýb Netflixu.

1. Pán prsteňov: Prstene moci (Prime Video)

TMDB

Amazon so svojou službou Prime Video opakovane potvrdzuje, že peniaze nie sú všetko a hviezdna predloha sama o sebe na úspech nestačí. Streamovacia platforma ešte v rokoch 2017 a 2018 za stovky miliónov zakúpila vysielacie práva hneď na dvojicu veľkovýpravných fantansy značiek, ktorými chcela nadviazať na globálny úspech konkurenčnej Hry o tróny.

Prvou z nich bol seriál Koleso času, ktorý platforma nedávno napriek otvorenému koncu prekvapivo zrušila. Veľký otáznik teraz visí aj nad budúcnosťou najdrahšieho televízneho projektu súčasnosti – Pán prsteňov: Prstene moci. Náklady na zakúpenie práv, tvorbu kulís a nakrúcanie prvých dvoch sérií presiahli miliardu dolárov, astronomická investícia sa ale Amazonu príliš nevypláca.

Seriálový Pán prsteňov už pri prvej sérii čelil veľkej kritike, predovšetkým kvôli odklonu tvorcov od Tolkienovho diela a vymýšľanie si nových postáv či príbehov. Fanúšikov ale rozdelila aj výrazná rasová a rodová diverzita v seriáli a objavili sa tiež výhrady voči nudnému scenáru, nelogickým zvratom a slabším vizuálnym efektom, ktoré nezodpovedali gigantickému rozpočtu.

Amazon napriek kritike uviedol, že Pán prsteňov zaznamenal pôsobivý štart a je najsledovanejším titulom v histórii Prime Video. Pri druhej sérii sa ale karta obrátila a čísla sledovanosti vôbec nevyzerajú priaznivo. Analytická skupina Luminate napríklad odhaduje, že sledovanosť druhej série Prsteňov moci sa prepadla až o 60 %. Pán prsteňov sa podľa Luminate neumiestnil ani len v rebríčku TOP 10 najsledovanejších seriálov za rok 2024, čo je vzhľadom na náklady problém.

Aj preto sa začali objavovať špekulácie, že Pán prsteňov na obrazovkách čaká koniec. Vedúca obsahu v Prime Video – Jennifer Salke – divákov ubezpečovala, že vízia zostáva nezmenená a Prstene moci sa z obrazoviek nikam nechystajú. Medzitým však Salke dostala vyhadzov a Amazon už nie je ochotný bezhlavo utrácať.

Správy ohľadom budúcnosti Pána prsteňov zatiaľ zostávajú nezmenené a v príprave je najmenej jedna ďalšia séria. Bez ohľadu na jej kvality však možno povedať, že sme od Pána prsteňov na obrazovke čakali viac. A to isté musí platí aj pre Amazon.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP