Netflix má problém, nepomohla ani hviezda Game of Thrones. Oplatí sa vidieť film Armáda zlodejov?
Netflix sa snaží o vybudovanie vlastného filmového univerza s novinkou Armáda zlodejov. Ťaží z nápadu Zacka Snydera a jeho Armády mŕtvych, ktorý divákov len nedávno vrhol do rozbehnutej zombie apokalypsy v Spojených štátoch.
Spomedzi viacerých vedľajších postáv vyčnieval obľúbený Ludwig Dieter a dostal aj vlastný spin-off/prequel odohrávajúci sa šesť rokov pred udalosťami prvého filmu.
Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?
Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.
POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–
Ludwig, hravý Nemec s celoživotnou vášňou v sejfoch a ich otváraní, poodhaľuje svoje prvé kriminálne krôčiky aj skutočné meno, pretože Ludwig Dieter je len jeho pracovným pseudonymom.
Sympatický herec Matthias Schweighöfer v hlavnej úlohe film dokonca aj sám režíroval so scenárom Shaya Hattena (Armáda mŕtvych, John Wick 3) a hudbou, na ktorej mal veľký podiel aj Hans Zimmer. Zaujala ho totiž nemecká postava a tvorcov dokonca sám kontaktoval.
Zaujímavý je aj fakt, že Armáda zlodejov sa začala natáčať ešte pred Armádou mŕtvych. Aj to môže značiť veľkú dôveru Netflixu k Snyderovmu projektu, ktorý tak za pomerne krátke obdobie predstavil hneď dve snímky z novovznikajúcej franšízy. Na mieste je ale otázka, či je otváranie sejfov skutočne tak pútavé, aby si zaslúžilo aj samostatný film? A dokáže ho Ludwig utiahnuť na svojich pleciach?
Sympatická dvojica postáv a tí druhí
Na druhú otázku čiastočne odpovedá obsadenie Nathalie Emmanuel (Hra o tróny, Rýchlo a zbesilo 9) s jej postavou Gwendoline – Interpolom hľadanej zlodejky, ktorá si Ludwiga vytipuje ako najvhodnejšieho kandidáta na pripravovanú lúpež. V hre sú tri doposiaľ neprelomené trezory, okolo ktorých sa točí v podstate celý dej a dvojica Ludwig/Gwendoline pôsobí od prvej spoločnej scény roztomilo.
To už sa veľmi nedá povedať o zvyšku ich tímu zloženom zo zväčša nesympatických a zabudnuteľných hercov. Vo farebnej grafike, známej už z Armády mŕtvych, sa postupne predstavia nezdolateľná hackerka, ktorá svoje schopnosti aj neustále dokazuje, najlepší vodič na svete, ktorý z nich neukáže vôbec nič a akčný silák s nestabilnými emóciami a citmi ku Gwendoline.
Lúpenie sejfov v zaujímavých lokalitách
Partičke štyroch zločincov a Ludwigovi dýcha na krk medzinárodná policajná organizácia v čele s veliteľom poháňaným vidinou odplaty za v minulosti spôsobenú ujmu, aby po pár dialógoch spadol do roviny karikatúry, ktorá by možno fungovala v starých francúzskych krimi komédiách, ale v tomto prípade vyznieva skôr tragicky.
Sejfy sú umiestnené na rôznych miestach po Európe a pre slovenského diváka je najatraktívnejšou lokalitou Praha. Bezpečnostné zložky aj okoloidúci vo filme hovoria po česky, a aj keď je prevedenie dialógov kvalitatívne na úrovni nekonečných TV seriálov tunajšej produkcie, aspoň pobaví a na chvíľu preberie z viacerých nudných sekvencií. Samotné vykrádanie sejfov je v niektorých prípadoch spracované vskutku originálne, ale chýba mu akýsi „drajv“, osudovosť či emócie.
Zombie univerzum bez zombíkov
Podobný koncept lúpeží sme tu už totiž mali predtým a prídu aj potom. Netreba zabúdať na to, že Armáda zlodejov rozširuje Snyderov zombie vesmír, paradoxne však zombíkov uvidíme maximálne v Ludwigovych snoch v pár krátkych záberoch. Epidémia je len v začiatkoch a dozvedáme sa o nej z televízneho spravodajstva, čo je ďalším problémom filmu. Rozvíjať zombie univerzum bez nemŕtvych nie je vôbec záživné ani logické a ani samotná postava Ludwiga Dietera nie je dosť zaujímavá na to, aby musela dostať samostatný film.
Armáde zlodejov aj pri akčných scénach chýba napätie a nepomáha ani chladný vzťah k postavám. Na tom sa snaží snímka pracovať najmä vzťahom Ludwiga s Gwendoline sériou milých rozhovorov ťažiacich z naivity otvárača sejfov. V podstate ale nevidíme z jeho charakterových vlastností nič, čo by už neukázala Armáda mŕtvych.
Motívy konania postáv sa rôznia a divák s nimi nemá najmenší problém. Zombie nákaza sa zatiaľ šíri len v Spojených štátoch, postavy sa o nej dozvedajú zo spravodajstva a tak si s tým veľmi hlavu nelámu. Vidina zapísania sa do dejín prelomením najkomplexnejších trezorov na svete je vyššia a svet rútiaci sa do záhuby predstavuje ideálny čas, kedy plány zrealizovať.
Armáda nezáživnosti
Okrem postavy Ludwiga majú ale obidva filmy spoločného pramálo. Armáda zlodejov akoby nevedela, kam sa žánrovo zaradiť a na čo sa zamerať. Má to byť komédia s vtipne napísanými postavami? Máme nahliadnuť do minulosti obľúbeného Ludwiga? Pozeráme sa na zrod lásky na zločineckom pozadí? Je to óda na technologické sväté grály trezorov?
Všetko a nič zároveň. Ak v scenári otváranie trezorov fungovalo, pred kamerou už príliš nemá čo ponúknuť. Sledovať Dietera, ako točí s kolieskami a snaží sa podľa sluchu nájsť správnu kombináciu, aby sa následne kamera digitálne presunula do vnútra sejfu a videli sme všemožné mechanizmy, je jednoducho nuda. Poriadna nuda.
Nič na tom nemení ani neustále vykladanie príbehov o trezoroch, ktoré zaberajú poriadnu porciu času. Opäť sa dostávame k tomu, či bola na prvý spin-off zvolená tá správna postava a nebolo by lepšie venovať sa akčnejším charakterom z Armády mŕtvych. Zaujímavé lokality totiž ponúkali okrem peknej prírody aj možnosti na efektnejšie spracovanie.
Aký film, taká hudba
O hudbu sa postaral spomenutý Hans Zimmer spolu so Stevom Mazzarom, ktorý má za sebou len priemerné soundtracky z priemerných filmov (Amazing Spiderman 2, Spongebob na úteku). V tomto prípade hudobnej zložke nemožno uprieť rozprávkovosť, ale o výstavný kus obidvoch skladateľov rozhodne nejde. Po skončení filmu nezostane v hlave jediná hudobná pasáž, jediný motív, pre ktorý by som sa k soundtracku vrátil aj dodatočne.
Zhrnutie
Armáda lupičov nemusela byť natočená a vôbec nič by sa nestalo. Zombie univerzum bez zombíkov nie je spôsob, ako divákov navnadiť na postupné budovanie apokalyptického sveta. Film akoby sa nevedel žánrovo zaradiť a bez poslednej scény by sme možno ani nevedeli, že ide o prepojenie s Armádou mŕtvych.
Postava Ludwiga Dietera bola skvelá vo vedľajšej úlohe, ale snímka zameraná čisto na ňu je krokom vedľa. Otváranie sejfov nie je sexi a už vôbec nie natoľko dynamické, aby udržalo pozornosť diváka. Na dvojicu hlavných postáv sa príjemne pozerá a chémia funguje, ale stráca sa v nevhodne zvolených fádnych hercoch vedľajších postáv aj nezáživnosti deja.
V rovnakom duchu sa potom nesie aj nevýrazná hudobná zložka. Pár vtipných scén poteší, dokonca aj niektoré akčné sekvencie sú pozerateľné, ale otázky „Prečo vlastne tento film vznikol?“ som sa pri sledovaní nezbavil. Zbytočná jednohubka, ktorej najväčším prekvapením bola čeština a Praha. A to je na film rozvíjajúci sľubne vyzerajúcu franšízu Netflixu poriadne málo.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Monštrá ovládli planétu. Spielbergove dinosaury naďalej ohromujú, ľudia však upozorňujú na dôležitú vec
Mnohí o ňom nepočuli. Jeden z najlepšie hodnotených filmov roka dorazil na obľúbenú službu
RECENZIA Gigantické dinosaury sú späť. Jurský svet to skúša znova, je to ale premrhaná šanca
Všetci hovoria o Avengeroch. Vrcholom MCU môže byť úplne iný film
Filmová senzácia tohto roka už je dostupná online. Aj s prekvapením
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
ŠÚKL stiahol z trhu 2 populárne lieky: Varuje pred možnou kontamináciou, skontroluj svoju lekárničku
Splatiť hypotéku skôr, alebo radšej investovať? Expert ukázal, čo môže Slovákom ušetriť tisíce eur (ROZHOVOR)
Rodinný dom s pozemkom za 17 000 eur: Štát predáva nepotrebný majetok za rozprávkové ceny
KVÍZ Len 15 % Slovákov vie odpovedať na všetky otázky. Prever svoje znalosti zo všeobecného prehľadu o svete
Terapia, ktorá prepíše starnutie: Kľúčom k predĺženiu života je proteín známy ako „strážca dlhovekosti“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Rusi zúfalo zháňajú peniaze. Ázijskému štátu ponúkajú svoje najmodernejšie zbrane, má to háčik
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- Európsky štát odštartoval jadrovú revolúciu. Urán pochovaný, prichádza lacná elektrina pre všetkých
- Čína oživila zabudnutý technologický skvost Sovietov. Unikli zábery lietadla, aké svet nevidel roky
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Do Ameriky doletí za 90 minút. Prelomové lietadlo v prvých testoch všetkých prekvapilo
- Japonsko čelí obrovskej kritike. Púšťa sa do riskantnej ťažby surovín, ktorú ešte nikto nevyskúšal
- Čína oživila zabudnutý technologický skvost Sovietov. Unikli zábery lietadla, aké svet nevidel roky
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
Slováci prepadli pri výbere auta novému trendu. Čísla hovoria za všetko, pozor však na riziká
AI pretransformuje spoločnosť, tvrdí odborník. Varuje pred kľúčovou chybou, ktorú robíme
Nepríjemná správa pre motoristov na Slovensku. Analytik predpovedá ceny palív, susedia sú na tom lepšie
Cukrovkári dostali nádej na život bez striekačiek. Vedci vyvinuli liečbu, ktorá donúti telo k tvorbe inzulínu
Mladí Slováci podľahli nebezpečnému trendu. Umelá inteligencia im nahrádza jednu z najdôležitejších vecí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP