Vo svete aktuálne vládne nepokoj a strach z neistoty, k čomu nepomáha ani mediálna vojna, primárne vedená dezinformačnými médiami. Všetky tieto faktory nahrávajú tomu, že aj bežní, na prvý pohľad nezaujatí obyvatelia, upúšťajú na sociálnych sieťach uzdu fantázii.

Takýmto prípadom je správa používateľa „Mikulas Novota“ na Facebooku. Ten v ňom pomerne detailne opisoval pokus o únos 7-ročného dieťaťa na ulici v Tisovci, ktoré mali údajní záškodníci nalákať do bielej dodávky.

NEPREHLIADNI
Poslankyňa SaS vraj fingovala svoje očkovanie, je to hoax

Pohroma obsahujúca zlomyseľnú dodávku sa však neudiala, pričom to vyvrátila samotná Polícia Slovenskej republiky, ktorá v zastúpení svojho facebookové profilu Hoaxy a podvody – Polícia SR uviedla situáciu v okrese Rimavská Sobota na pravú mieru.

Aj keď autor informácie popísal celú situáciu detailne aj s tým, že skutku zabránil jeho 17-ročný syn, ide o hoax. Polícia totiž na podnet ostatných používateľov príspevok preskúmala, kedy pristúpila až k investigatíve záznamu z kamery umiestnenej na predmetnej križovatke.

Dôkladné prešetrenia a následná konfrontácia

Zdroj uvádza, že kamerový záznam síce v danom čase inkriminovanú dodávku zachytil, no bez akéhokoľvek náznaku spomalenia, nieto ešte otvorenia dverí a lákania dieťaťa. Na zázname bol dokonca aj 17-ročný svedok. S vyvrátenými dôkazmi sa zbor následne obrátil späť na hlásateľa statusu, ktorý sa k situácii postavil prinajmenšom nezodpovedne.

Podľa komentárov pod príspevkom polície nielenže údajný Mikuláš najprv pri osobnej návšteve mlčal, no po následnom prelomení mlčania zvalil vinu na médiá upozorňujúce na neustále prírastky úmrtí spojené s celosvetovou pandémiou:

Uvedený príspevok je dôsledok mojej výchovy, takže môj syn sa zachoval správne, a preto som na neho hrdý. Že sa to otáča proti nám je fakt, ktorý v budúcnosti môže spôsobiť našu otrlosť a nevšímavosť tým viac, že podľa polície „skutok sa nestal“, že dodávka nezastavila a so žiadnym dieťaťom sa jej posádka nezapodievala,“ komentoval vyvrátenie informácie šíriteľ poplašnej správy.

Polícia sa zároveň obrátila aj na vodiča dodávky, ktorý im bezpodmienečne vysvetlil účel jazdy. Aj napriek nepravdivosti a cielenému zavádzaniu, ostatní používatelia na Facebooku zdieľali príspevok vyše 2300-krát. Čo je ešte horšie, používateľ si je svojho konania plne vedomý a podľa reakcií dokonca verí, že urobil osvetu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú