Časy, kedy hodnota bitcoinu dokázala narásť aj o stovky percent a majitelia najpopulárnejšej kryptomeny tak dokázali rozprávkovo zarobiť, sú zrejme nadobro preč. To však neznamená, že klesá aj ich popularita, alebo že by svet v budúcnosti s technológiou blockchain už nerátal.

Práve naopak, mnohé štáty a ich centrálne banky už usilovne pracujú na zavedení vlastných kryptomien, ktoré by od vlád dostali nálepku oficiálnych platidiel. Chystá sa tak aj digitálne euro, ktoré si má požičať všetky výhody kryptomien a zaviesť ich do reálneho sveta každodenných platieb.

„Keďže sa súkromné platby digitalizujú, musia sa modernizovať aj peniaze centrálnej banky. Digitálne euro by umožnilo, aby euro zostalo relevantné v digitálnom svete. A pomohlo by to sprístupniť euro pre každého ako doplnok k hotovosti,“ uviedla eurokomisárka pre finančné služby, finančnú stabilitu a úniu kapitálových trhov Mairead McGuinnessová.

Ako však píše Kryptomagazín, časť popularity kryptomien spočíva aj v punce ich „anonymity“ a určitej nezávislosti na centrálnej regulácii či práve vládach. Snahy o oficiálne zavádzanie digitálnych mien tak vnímajú ako ohrozenie svojich slobôd.

Podľa správy Citigroup, by do roku 2030 mohli byť v najrozvinutejších ekonomikách plne zavedené digitálne centrálne meny v hodnote až 5 biliónov dolárov. Odhaduje sa, že väčšina bude viazaná práve na blockchain, čo spôsobí adopciu technológie, ale nie nutne samotných už dnes známych kryptomien.

Adopcia bitcoinu či etherea je brzdená vysokou volatilitou, ktorú pravdepodobne neodstráni ani zavedenie štátnych kryptomien. Tieto „klasické“ a štátne digitálne meny skrátke budú fungovať bok po boku.

Panujú všakj obavy, že vlády budú mať vďaka svojim kryptomenám úplnú kontrolu nad finančnými transakciami každého občana. Avšak rovnako, ako ku tradičným financiám, aj ku digitálnym menám pristúpia vlády po celom svete odlišne. Minimálne v západnom svete by snahy o plnú transparentnosť nepochybne narazili na tvrdý odpor.

Už dnes máš limity

Plnú anonymitu teoreticky zabezpečuje len platba v hotovosti, čo však otvára dvere daňovým únikom, praniu špinavých peňazí či dokonca financovaniu rôznych teroristických organizácií. Sloboda tak kráča ruka v ruke s nižšou bezpečnosťou a vyššou kriminalitou. Preto existuje limit, na maximálne platby v hotovosti. Týka sa podnikateľov aj bežných ľudí.

Od 1. januára 2013 nadobudol účinnosť zákon č. 394/2012 Z. z. o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý zakazuje vykonávať platby v hotovosti prevyšujúce sumu 15 000 eur, ak ide o platby medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi.

Ak je odovzdávajúcim alebo preberajúcim platby fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo právnická osoba, platba v hotovosti nesmie presiahnuť sumu 5 000 eur.

Je tak len v rukách vlád ako s nimi naložia a budú digitálne meny korigovať. Je ale potrebné mať na pamäti, že existenciu klasických kryptomien tie štátne určite neohrozia. Tí, ktorí budú volať po anonymite, stále budú siahať skôr po dnešných kryptomenách.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP